Menu
Úvod  › 

Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče

Chvíli neposedí, nedokáže se na nic soustředit, u ničeho dlouho nevydrží, nic nedotáhne do konce. Zní vám to povědomě? Potom čtete dál.

V jednom okamžiku běhá, v další minutě mluví, v další čte, ale už za pět minut vytahuje novou hračku. Dětská schopnost koncentrace s výdrž dětí je diametrálně odlišná od dospělých, ale to neznamená, že nemůžete vytyčit hranice, nebo že se vaše dítě neumí soustředit. Musíte jen vědět, jak v něm tuto schopnost rozvinout a podpořit. Schopnost dítěte koncentrovat se liší podle věku a nejprve si ujasněte, čeho je vaše dítě vůbec schopno a co po něm můžete požadovat.

Méně než tři roky

Pozornost: Tříleté a mladší dítě neudrží pozornost déle než deset minut.

Neexistuje žádný způsob, jak byste mohli udržet pozornost takto malého dítěte déle než deset minut. Poté je nutné změnit aktivitu, nebo dopřát mu několik minut odpočinku. Čtení by například nemělo trvat déle než deset minut, jinak dítě začne nudit. Ideální je střídání jednotlivých typů aktivit, například pohybové s intelektuální, tak dítě nebude unavené. S dítětem v tomto věku si co nejvíc hrajte. Hry rozvíjejí dětskou pozornost, uvažování a představivost.

3 - 6 let

Pozornost: Maximální doba pozornosti dětí v tomto věku se pohybuje mezi deseti a dvaceti minutami.

Dětem v tomto věku deset minut vysvětlujte a dvacet minut s nimi cvičte. Jejich schopnost koncentrovat se vzrůstá s věkem, ale nejde o přímočarý růst. Záleží na tom, zda vyžadují velký intelektuální vklad nebo ne. Doba, po kterou jsou děti schopné vydržet zahloubané do aktivity se různí.

Ve třídě nebo doma (například, když dělají domácí úkol) představuje deset minut maximální čas, po který jsou schopné vnímat výklad, pravidla hry a podobně. Nemá smysl zkoušet dítě upoutat delší dobu, protože poté přestává poslouchat, pozoruje věci kolem sebe, nebo přemýšlí o něčem jiném. Raději zařaďte krátkou přestávku a nechte ho proběhnout, nebo si zacvičte.

6 - 10 let

Pozornost: Takto staré děti udrží pozornost už půl hodiny.

Děti v tomto věku mají už vyzrálý mozek, proto vydrží poslouchat a dávat pozor celou půlhodinu. Jsou proto schopné sedět celou školní hodinu a vydržet dávat pozor. Je však důležité zařadit mezi výklad krátké přestávky, kdy se děti mohou proběhnout a rozhýbat.

Jak jste na tom?

Děti nedělají pokroky stejně rychle. Jejich schopnost udržet pozornost se může rozvíjet pomaleji než u ostatních dětí. Pokud je tomu tak, není důvod k panice, jednoduše dopřejte dítěti čas, aby si tuto schopnost mohlo osvojit.

Snažte se vypozorovat, jak je na tom váš potomek s pozorností. Začněte například se čtením v době, kdy je dítě odpočaté a může se soustředit. Sledujte přitom na hodinkách, jak dlouho se vydrží soustředit na to, co mu čtete, bez toho aby se rozptylovalo věcmi kolem, nebo vás přerušovalo (otázky vztahující se k textu se nepočítají). Své pozorování opakujte po několik dní, abyste si mohli být jistí, že jste vyloučili vliv externích faktorů. Budete možná překvapeni, že se například vaše osmileté dítě nedokáže soustředit déle než deset minut.

Hry pro rozvoj koncentrace

Následujícími jednoduchými způsoby můžete zlepšit schopnost dítěte koncentrovat se:

Dejte na stůl deset různých předmětů a požádejte dítě, aby si jich v průběhu jedné minuty zapamatovalo co nejvíc.

Vynikající hrou, při které si starší děti cvičí koncentraci a schopnost soustředit se, je hádání různých předmětů. Mezi jednotlivé hry však nezapomeňte zařadit alespoň pětiminutovou přestávku

naplněnou pohybem.

Požádejte dítě, aby vám co nejpodrobněji vyprávělo, co celý den dělalo, s kým se setkalo a vůbec popisovalo své aktivity. Kromě koncentrace si tak cvičí paměť i schopnost vyjadřování. Navíc se učí uvažovat v časové posloupnosti.

Pomozte mu

Dávejte dítěti najevo, jak jste hrdí na každý jeho pokrok a novou věc, kterou se naučí. Povzbuzujte ho. Projevujte mu uznání. A za žádných okolností jej nesrovnávejte s ostatními dětmi, které se možná vydrží soustředit déle.

Vytvořte dítěti prostředí, ve které se bude moci dobře soustředit. Když dítě začíná dělat úkol, je nutné, aby mělo k dispozici klidné prostředí. Pokud nemá svůj vlastní pokoj s vhodným pracovním stolem, vypněte televizi, rádio, hudbu, ztlumte si telefon a respektujte skutečnost, že k soustředění potřebuje klid.

Zkuste poněkud redukovat své požadavky, které na dítě máte. Pokud dítě není schopné udělat všechny domácí úkoly, zkuste si domluvit schůzku s jeho učitelkou, vysvětlit problém a domluvit se na možném postupu. Alespoň zpočátku bude jistě lepší, pokud udělá jeden úkol důkladně, než kdyby mělo udělat několik jen zčásti. Nebojte se, nejde o trvalý stav, situace se může velmi rychle zlepšit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Podpořte inteligenci svého dítěte
Motorický vývoj: Co má umět vaše dítě
Sociální vývoj dítěte: Jaké bude dělat pokroky?
Kolik hraček skutečně potřebuje vaše dítě?
Jak přežít s dítětem v restauraci