Menu
Úvod  › 

Nemocné dítě: Nejčastější otázky rodičů

Jak se správně měří teplota? Co dělat proti zácpě a naopak co pomáhá při průjmu? Kdy přikládat studené zábaly? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky rodičů nemocného dítěte.

Podzimní období je typické pro výskyt nejrůznějších viróz, chřipek a dalších onemocnění. Zejména pokud se dítě pohybuje v kolektivu, máte nejspíš se zdravotními problémy dítěte bohaté zkušenosti. V rámci zákonu schválnosti se zdravotní problémy u dětí obvykle objeví uprostřed noci, když nemůžete zavolat dětskému doktorovi, ani své tchyni. Následující pravidla by měl znát každý rodič malého dítěte:

Horečka

Jak teplotu měříme a jaká je normální teplota těla?

- U kojence změříme teplotu nejpřesněji v konečníku, rychloběžkou. Normální teplotní rozmezí je 36,5 - 37,2°C. Od naměřené hodnoty se od šesti týdnů věku dítěte odečítá půl stupně Celsia.

- U předškolních a větších dětí měříme teplotu většinou v podpaží nebo v oušku. Teplotní rozmezí se pak pohybuje mezi 36 - 37°C.

- Normální teplota kolísá v závislosti na denní a noční době. Nejvyšší teplota bývá odpoledne kolem 15. hodiny a nejnižší po půlnoci.

- Teplota mezi 37 (37,2) a 37,9° je teplota zvýšená.

- O horečce mluvíme, až když teplota vystoupá na 38°C a více.

- Teplota nad 41°C je pro dítě nebezpečná a může ho ohrozit na životě.

-Měření páskovým teploměrem, který reaguje změnou barva, je nepřesné.

Jak horečku léčit?

Léky, které teplotu snižují, se nazývají antipyretika. Patří mezi ně:

- Paracetamol (Paralen, Panadol). Při teplotě ho podejte v dávce odpovídající věku a hmotnosti dítěte podle příbalového letáku. Podle věku dítěte zvolte nejvhodnější formu podání. Pro kojence se nejlépe hodí a většinou také nejrychleji účinkuje čípek do zadečku. Předškolní dítě obvykle bez potíží spolkne tabletku. Lék začíná účinkovat přibližně po třiceti minutách a největšího účinku dosahuje za dvě až čtyři hodiny po podání. Může se tedy stát, změříte-li dítěti teplotu do jedné hodiny od podání léku, že horečka nepoklesne, protože účinek paracetamolu se ještě nestačil plně projevit.

- Ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen) v podobě sirupu nebo tablet. Snižuje teplotu a působí protizánětlivě. Pro malé kojence do 3-6 měsíců (podle typu přípravku) není vhodný. Pro předškolní děti je nejvhodnější ve formě sirupu, v dávce odpovídající věku a hmotnosti dítěte, jak je uvedeno v příbalovém letáku.

- Vhodným doplněním léčby, zejména pro kojence, jsou studené zábaly, vlažná sprcha nebo koupel.

Jak se provádí studený zábal?

Ve vlažné vodě namočíme prostěradlo a dítě do něho na deset až patnáct minut zabalíme. Dítě je v zábalu nahé a ničím se nepřikrývá.

Zvracení, zácpa, průjem

Co dělat, když dítě zvrací?

Protože dítě ztrácí tekutiny, průběžně je doplňujte po malých dávkách. Po lžičce podávejte čaj (může být slazený, pokud není zvracení provázeno průjmem) nebo rehydratační roztok, který zakoupíte v lékárně.

Má dítě zácpu?

Zatímco u kojeného dítěte je počet stoliček velmi rozdílný v závislosti na aktuálním množství a složení mateřského mléka, v batolecím a předškolním věku je vyprazdňování stolice pravidelnější. Přesto některé děti mohou mít stolici dvakrát denně, jiné jednou za dva až tři dny a nejde o zácpu. Důležitá je změna počtu stoliček u dítěte a změna jejich konzistence. Malé množství řídké stoličky jednou denně nebo v delším intervalu a umáznuté kalhotky neznamenají průjem, ale naopak mohou signalizovat překážku ve vyprazdňování stolice.

Co dělat proti zácpě?

- Dbát na to, aby se dítě postupně naučilo chodit pravidelně na stolici a mělo na vyprazdňování dostatek času.

- Dostatek vlákniny, ovocná šťáva, ale i rostlinný olej v potravě přispívají k tvorbě měkké stolice, které se snadno vyprazdňuje.

Co jíst při průjmu?

Kojené dítě

- Pokračujte v kojení.

- Zvýšené ztráty tekutin doplňujte rehydratačním roztokem s obsahem minerálů.

Nekojené dítě

- V prvních čtyřech hodinách podejte rehydratační roztok v množství alespoň 30-50 mililitrů na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

- Poté pokračujte v podávání mléka, které dítě pilo před onemocněním.

- Ztráty tekutin doplňujte rehydratačním roztokem v menším množství: 10 mililitrů na 1 kilogram hmotnosti dítěte po každé průjmové stoličce.

- Mléko je velmi vhodné připravit místo ve vodě v rýžovém odvaru.

Dítě starší jednoho roku

- V prvním čtyřech hodinách podejte rehydratační roztok v množství alespoň 30-50 mililitrů na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

- Po dalších čtyřech hodinách lze přejít na mixované brambory, jablečné, mrkvové, banánové pyré, rýži s drůbežím masem, housky, rohlíky, suchary, starší pečivo.

- Základem diety je omezení tuků.

- Mléko a mléčné výrobky podáme, až když se četnost a množství stoliček zmenší.

- Podávání čaje bývá úspěšné při lehkém průjmu, kdy nedochází k větším ztrátám minerálů a odvodnění dítěte.

- Sladké nápoje nejsou pro svůj vysoký obsah cukru k léčbě průjmu vhodné.

(Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml., vydala Grada.)

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout agresivní dítě
Školní fobie postihuje prvňáky i středoškoláky
Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné
Jak rodiče ničí svým dětem zdraví