Menu
Úvod  › 

Nemohu otěhotnět, aneb nejčastější příčiny neplodnosti

Už několik měsíců se pokoušíte o dítě a vytoužené dvě čárky na těhotenském testu se stále nedostavují? Sestavili jsme seznam nejčastějších příčin neplodnosti.

Můžete si stokrát opakovat, že musíte být trpělivá, nemyslet na to a neupínat se případné těhotenství, ale stejně žijete od menstruace k menstruaci. Všichni vám dávají dobré rady typu, že si máte užívat vztah a netlačit na pilu, až to přijde, tak to přijde. Jenže všechny vaše kamarádky už otěhotněly a vy stále nic. Co je ještě normální a kdy byste měla zpozornět?

Jak dlouho trvá otěhotnění?

Hned na začátku byste si měla uvědomit, že byste musela mít opravdu velké štěstí, abyste otěhotněla hned poté, co se o dítě začnete snažit. Pokud máte nepravidelný sexuální život a se souloží čekáte v podstatě jen na ten správný okamžik (při pravidelném cyklu je to obvykle mezi čtvrtým a patnáctým dnem po konci periody), potom počítejte s průměrně osmi měsíci, které budete potřebovat k tomu, abyste otěhotněla.

Pokud se milujete pravidelně bez antikoncepce, potom i při souloži ve správný okamžiky máte šanci jedna ku čtyřem až jedna ku šesti, že se vám podaří otěhotně. To znamená, že máte patnácti až dvacetiprocentní šanci na úspěch. Pravidelný sexuální styk tedy pravděpodobnost vašeho otěhotnění zvyšuje, ale i přesto musíte počítat s tím, že budete potřebovat určitý čas, než se to podaří.

Nepravidelný cyklus

Ve škole jste se učila, že ovulaci máte čtrnáctý den cyklu (začátek cyklu se počítá od prvního dne menstruace). V děloze dokáže vajíčko přežít čtyřiadvacet až osmačtyřicet hodin a spermie žijí šestatřicet hodin. Jenže v reálném životě můžete ovulovat v podstatě kdykoli mezi desátým a osmnáctým dnem cyklu.

Pokud máte nepravidelný cyklus, každý den ráno, ještě předtím, než vstanete, byste si měla změřit teplotu v pochvě a zanést ji do grafu. Jakmile se teplota zvýší, jde o signál, že ovulujete. K určení ovulace můžete použít i ovulační testy, které však představují poněkud nákladnou metodu. Po několika měsících byste měla být schopna poznat, zda ovulujete v určité dny uprostřed cyklu, nebo zda se termíny vaší ovulace mění.

Infekce

Některá infekční onemocnění můžete prodělat, aniž byste je zaznamenala, jiné mohou mít jen mírné příznaky a nijak zvlášť vás neomezí. Ale i tyto "bezpříznakové" infekce mohou vážně ohrozit vaše naděje na otěhotnění. Jednou z nejzávažnějších infekcí jsou chlamydie, které se přenášejí nechráněným sexuálním stykem (má je pět až dvacet procent žen) a často nemají žádné symptomy. Nicméně chlamydie mohou vést k infekci vejcovodů, které ztěžují doputování vajíčka do dělohy.

Jakýkoli neobvyklý symptom, jako je například výtok, bolest a podobně, by měl vidět váš lékař. Pokud je infekce odhalena včas, její léčba i následky jsou mnohem lehčí. V případě, že jste již infekci prodělala a zanechala negativní následky na vašich vejcovodech, možná budete muset postoupit chirurgický zákrok, který obnoví jejich průchodnost.

Problémy s vaječníky

Funkci vaječníků může ohrozit snížená hladina celé řady hormonů (například LH, FSH, progesteronu a estrogenu). Pokud se kterýkoli z těchto hormonů ocitne v nerovnováze, odrazí se to negativně na ovulaci. Hormonální nerovnováhu dokáži spolehlivě odhalit krevní testy, které vám provede váš lékař.

Další možnou příčinou problémů s plodností mohou být cysty na vaječnících. Přítomnost cyst je obvykle odhalena pomocí ultrazvuku a cysty nutně nemusí vést k neplodnosti. Jejich růst a vývoj se monitoruje a v případě nutnosti se odstraňují chirurgicky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte udělat, než otěhotníte
Mužská neplodnost: Když se nedaří počít
Jak dlouho ještě budete plodná?
Test: Jak jste na tom s plodností?
Nepravidelná menstruace a otěhotnění