Nepravidelná menstruace a otěhotnění
Máte nepravidelný cyklus a chcete otěhotnět. Co může být příčinou nepravidelné menstruace, co s tím můžete dělat a jak zvýšit své šance na početí?
I když se jako průměrná délka menstruačního cyklu udává osmadvacet dní, cokoli mezi čtyřiadvaceti a pětatřiceti dny se považuje za normální. O nepravidelné menstruaci se mluví v případě, že máte opakovaně menstruaci delší než pětatřicet dnů nebo kratší než čtyřiadvacet dnů. Stejně tak se za nepravidelnou menstruaci považuje cyklus, který se svou délkou liší měsíc od měsíce o déle než dva dny.
Za délku cyklu se považuje počet dní mezi prvním dnem vaší poslední menstruace a začátkem následující menstruačního krvácení. Sledujte svůj cyklus a zapisujte si jeho délku po několik měsíců. Sledujte, zda je jeho délka stejná, nebo se výrazně liší.
Nepravidelnou menstruaci může způsobovat nedostatečná výživa, výrazná nadváha či naopak podváha. Mezi další příčiny se počítá příliš intenzivní cvičení, nepřítomnost ovulace, polycystický syndrom vaječníků, endometrióza, nebo například endometrióza.
Nepravidelný cyklus a otěhotnění
Možnost otěhotnění při nepravidelném cyklu závisí především na příčině nepravidelnosti a na to, zda vůbec v jeho průběhu ovulujete. Pokud je ve vašem cyklu přítomna ovulace, měla byste být schopná otěhotnět, ačkoli to bude poněkud obtížnější než při pravidelné menstruaci. Problém je totiž v tom, že nebudete schopna stanovit přesný čas ovulace pouze běžným počítáním. Navíc, pokud máte výrazně delší cyklus, než je běžná délka menstruace, budete mít méně příležitostí k otěhotnění.
Pokud však neovuluje, klasické otěhotnění není možné, protože to znamená, že ve vaječnících nedozrávají vajíčka. Bez zralých vajíček vás muž nemůže oplodnit a nemůžete otěhotnět. Na druhou stranu existuje celá řada možností, jak vaječníky stimulovat.
Kdy navštívit lékaře
Je normální, pokud se délka vašeho menstruačního cyklu čas od času mírně liší. Může jít o důsledek stresu, onemocnění, nebo jiných faktorů. Pokud tuto zkušenost s nepravidelností menstruace máte jen jednou či dvakrát do roka, můžete považovat svou menstruaci za pravidelnou a s vaším otěhotněním by neměl být výraznější problém.
Pokud však máte výrazně krátký nebo naopak dlouhý menstruační cyklus, nebo se jeho délka neustále mění (o víc než dva dny), případně jste úplně přestala menstruovat, měla byste se objednat k lékaři na vyšetření. Stejně tak je smysluplné domluvit si kontrolu u lékaře v případě, že se marně snažíte otěhotnět delší dobu než dvanáct měsíců.
Co s tím můžete dělat?
Pokud trpíte nepravidelnou menstruací, nejdříve ze všeho byste měla upravit svůj životní styl. Možná jsou to právě jeho nedostatky, které za výkyvy menstruačního cyklu zodpovídají. Udržujte si zdravou hmotnost, pravidelně (nikoli však nadměrně) cvičte, dbejte na vyvážený jídelníček a pokuste se minimalizovat stres. Určitě vám pomůže, pokud přestanete kouřit a omezíte i pití alkoholu, aby se vaše tělo dostalo do formy a připravilo se na početí dítěte.
I když sledujete svou ovulaci, ať už za pomoci ovulačních testů, nebo měření bazální teploty, dbejte na pravidelný sex - ideálně několikrát do týdne. Tak budete mít jistotu, že svou ovulaci nepromeškáte ani v případě nepravidelného cyklu.
Tipy pro rychlejší otěhotnění
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
10 důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění
Nepravidelná menstruace: Co se vám tělo snaží říct?
Proč má vaše menstruace zpoždění?