Menu
Úvod  › 

Nikotinové žvýkačky a náplasti při odvykání nefungují

Snažíte se skončit s kouřením a nakoupili jste si zásobu nikotinových žvýkaček a náplastí? Podle nejnovějšího výzkumu jsou vám ale k ničemu, protože při odvykání nefungují.

Nikotinové žvýkačky a náplasti, které používají milióny kuřáků k tomu, aby jim pomohly skoncovat s jejich zlozvykem, nemají žádný dlouhodobý efekt a v některých případech mohou být dokonce kontraproduktivní. Tvrdí to nový výzkum, který v pondělí citovaly The New York Times. Studie se zúčastnilo téměř osm set lidí, kteří se pokoušeli v průběhu sedmi let přestat kouřit a používali náhrady nikotinu, mimo jiné ve formě náplastí a žvýkaček.

V předchozích lékařských studiích se tyto produkty jevily jako účinné při odvykání kouření, a to zejména z krátkodobého hlediska. Zdůrazňoval se jejich motivační přínos při odvykání kouření a z tohoto pohledu je doporučovali i odborníci.

Nicméně nové závěry vědců dokazují, že význam těchto produktů při odvykání kouření byl značně přeceňován a ve skutečnosti je jejich vliv na odvykání kouření jen velmi malý. V rámci nového výzkumu používala jedna skupina odvykajících si kuřáků tyto výrobky a i když šlo o dlouhodobé užívání, na jejich protikuřáckou snahu měly pouze minimální vliv.

Přitom je však obchod právě s nikotinovými žvýkačkami a náplastmi velmi výnosnou záležitostí a jen ve Spojených státech stouply výnosy za posledních patnáct let ročně o téměř sedm set milionů dolarů. "Doufali jsme, že dospějeme k jiným závěrům," uvedl Gregory N. Connolly, jeden z autorů výzkumu. "Už proto, že do nikotinových náhrad lidé i firmy investovaly miliony."

Doktor Richard Hurt, který se léčením kuřáků dlouhodobě zabývá, však oponuje, že výsledky jsou u každého pacienta individuální a záleží především na tom, do jaké míry je člověk při léčbě zodpovědný. Zdůrazňuje také, že nikotinové žvýkačky a náplasti nejsou samospasitelné a obvykle je nutné používat je v kombinaci s dalšími metodami léčby.

Účinnost této skupiny produktů byla nicméně zpochybněna už v roce 2002, když vědci z University of California a San Diego zveřejnili výsledky rozsáhlého výzkumu, který tvrdil, že nikotinové žvýkačky a náplasti nemají žádné vliv na odvykání kouření. Druhý tábor odborníků je však výsledky podobných výzkumů pobouřen a poukazuje na to, že se tak snižuje motivace kuřáků opustit svůj zlozvyk, a že existují lidé, kterým tyto výrobky pomáhají.

V tomto novém výzkumu přestalo kouřit 787 lidí z 1916 zúčastněných. Účastníci byli třikrát během výzkumu vyzpovídáni. Vědci se s nimi bavili nejen o průběhu jejich snahy o odvykání ale i o podpůrných prostředcích, které při svém snažení používají.

V každém stádiu výzkumu to byla přibližně třetina lidí, kteří odvykání nevydrželi a začali znovu kouřit. Neprokázal se však žádný rozdíl mezi průběhem odvykání těch, kteří při něm používali nikotinové náplasti a žvýkačky a těch, kteří odvykali cigaretám bez těchto pomůcek. A tento rozdíl nebyl patrný ani v případě, že respondenti používali tyto nikotinové podpůrné prostředky dlouhodobě.

Dokonce se ukázalo, že skupina těžkých kuřáků (těch, kteří si zapalovali svou první cigaretu už půl hodiny po probuzení), která používala tyto nikotinové prostředky, měla dvakrát větší neúspěch než ti, kteří je nepoužívali.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
Jak jíst, když přestáváte kouřit
Rakovina prsu: Snižte své riziko
Jak vám kouření zničí vzhled
8 způsobů, jak přestat kouřit