Noční děsy u dětí: Nepřítel klidného spánku
Ničí spánek vám i vašim dětem a přitom nemají nic společného s nočními můrami. Noční děsy jsou záhadným jevem, který krade vašim dětem klidné noci.
Dítě pláče, fňuká, když se ho pokusíte vzbudit, šermuje kolem sebe rukama a může mít klidně i otevřené oči, nicméně není vzhůru a není si vědomo vaší přítomnosti. Na rozdíl od nočních můr nejsou noční děsy vázané na konkrétní sen a nevyskytují se u dospělých, ale jde výhradně o dětskou záležitost. Trpí jimi tři až šest procent malých dětí a poprvé se mohou objevit už v osmnácti měsících, i když typičtější je výskyt ve větku čtyř až pěti let.
Noční děsy versus noční můry
Noční můry se objevují v REM fázi spánku, která je také charakteristická výskytem snů. Dítě, které trpí nočními můrami, které ho probudí, ví dobře, čeho se bojí, i když to nemusí být do dvou let schopno zformulovat a vyjádřit. Může se také bát znovu usnout a ráno si může pamatovat, že mělo špatný sen.
Oproti tomu noční děsy se objevují zásadně v non-REM fázi spánku. Nejsou spojeny s děsivými sny, ale spíše s jakousi strachovou reakcí, která se typicky objevuje při přechodu z jedné spánkové fáze do druhé. Mohou trvat i několik minut. Dítě si noční děs následující den obvykle nepamatuje, protože k němu došlo v hlubokému spánku a neměl žádný psychický předobraz.
Je samozřejmé, že když vás probudí zoufalý dětský pláč, první instinktivní reakcí rodiče je snaha pochovat ho a utěšit, ale v případě nočního děsu jde obvykle o kontraproduktivní snahu. Uvědomte si, že dítě není vzhůru a vaši přítomnost si vůbec neuvědomuje. Odborníci se shodují, že nejlepším řešením je obvykle několik minut u dítěte počkat a nechat ho, aby se samo uklidnilo.
Nepokoušejte se s ním třást, nebo ho jinak násilně vzbudit - to by velmi pravděpodobně vedlo k ještě zběsilejšímu a "vzteklejšímu" chování. Nechte světlo zhasnuté, konejšete dítě klidným, tichým hlasem a můžete ho jemně hladit. Za několik minut by se mělo uklidnit a opět usnout hlubokým spánkem.
Ohledně prevence nočních děsů se toho příliš dělat nedá. V první řadě se ujistěte, že má vaše dítě dostatek spánku. Dítě, které je přetažené a přespříliš unavené, má k nočním děsům větší tendence. Zkuste proto přimět dítě, aby si zdřímlo nebo odpočinulo i přes den, případně jej ukládejte do postele dříve.
Dalším známým spouštěčem nočních děsů je stres při ukládání do postele. Dejte dítěti dostatek času, aby se mohlo po celodenním shonu uklidnit u osvědčených rituálů, jako je koupání, čtení na dobrou noc i pomazlení. Jeho psychika se uklidní a naladí na spánek.
Noční děsy se navíc objevují prakticky ve stejný čas. Odborníci doporučují patnáct až třicet minut před touto epizodou dítě jemně vzbudit. Tak pomůžete tělu překonat přechod z jedné spánkové fáze do druhé, změníte spánkový rytmus a můžete tak předejít objevení nočního děsu. Pokud nic nepomáhá, můžete se alespoň utěšovat vědomím, že dítě z nočních děsů časem vyroste.
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?
Čas, kdy jde dítě spát, ovlivňuje jeho chování
Tipy pro zoufalé rodiče: Jak získat víc spánku
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví
Nedostatek spánku: Zoufalství novopečených rodičů