Menu
Úvod  › 

Noční pomočování: Co s tím?

Už je mu pět a více let a stále se ještě pomočuje v noci do postýlky. Noční pomočování u dětí je velmi častý problém, který vyžaduje velkou trpělivost.

Noční pomočování u dětí nemá nic společného s tím, že by dítě líné vstát a dojít si na záchod. Jde pouze o neschopnost ovládat močový měchýř, která může mít celou řadu důvodů. Mezi medicínské důvody nočního pomočování patří především dysfunkce močového měchýře dítěte v důsledku zpožděného vývoje, infekce, nebo hormonální poruchy. Na vině může být také zácpa, diabetes, nebo genetické zatížené. Ve skutečnosti však tyto biologické faktory tvoří pouhé tři procenta případů nočního pomočování.

Stačí i změna učitelky

Za většinu případů nočního pomočování však nese zodpovědnost především psychický stres. To však neznamená, že by dítě bylo zanedbávané, týrané, nebo se v jeho okolí odehrávaly závažné změny, typu rozvod rodičů a podobně. Noční pomočování se může objevit v důsledku událostí, které vám připadají jako detail, ale pro vaše dítě mají velký význam (například nový dětský pokoj, nová učitelka ve škole, ztráta oblíbené hračky a podobně). Psychický stres, jakéhokoli rozsahu, může vést k poruchám spánku a ztrátě kontroly na močovým měchýřem.

Navíc je noční pomočování u dětí častější, než se vám možná zdá. Podle lékařských statistik na WebMD je noční pomočování dvakrát častější u chlapců než u dívek. Patnáct procent pětiletých dětí má s nočním pomočováním stále problém. Ve věku šesti let tímto problémem trpí ještě stále dvanáct procent dětí. Na druhou stranu pětadevadesát procent desetiletých dětí už s nočním pomočováním problémy nemá.

Pokud se vaše dítě potýká s nočním pomočováním, vyzpovídejte svoje i manželčiny rodiče. Vědci totiž zjistili, že tři ze čtyřech dětí, kterých se noční pomočování týká, mají pravděpodobně tyto dispozice geneticky dané. To znamená, že je nejspíš zdědilo po jednom ze svých rodičů.

Neobviňujte, nevyčítejte

Při řešení tohoto problému si především uvědomte, že to rozhodně není ničí chyba a nemá smysl nikoho obviňovat. Je důležité, abyste si v tomto duchu promluvili i s dítětem a zdůraznili mu, že to není jeho chyba a nejste na něj kvůli tomu naštvaní. Dítě by mělo cítit z vaší strany podporu a ujištění, že na svůj problém není samo. Je samozřejmě těžké zachovat chladnou hlavu a klidný tón, když už poněkolikáté za týden převlékáte dítěti postel a musí se vyprat kompletní povlečení. Snažte se však dítěti nic nevyčítat, tím byste jen zvyšovali jeho stres a situaci zhoršovali.

Buďte trpěliví a přistupujte k nočnímu pomočování jako k dlouhodobému problému, který potřebuje hodně času. Nečekejte zlepšení v krátkodobém horizontu a předpokládejte také, že i po krátkém zlepšení se může situace zase vrátit do původního stavu. Nesrovnávejte dítě s jinými dětmi a nepředhazujte mu jeho kamarády, kterých se jich pomočování netýká. Místo toho raději minimalizujte "škody" a riziko, že k nim vůbec dojde: Ujistěte, že se dítě vyčůralo předtím, než šlo spát. Omezte dítěti před spaním přísun tekutin. Dejte pod prostěradlo nepromokavou podložku.

Pokud problém přetrvává už neúměrně dlouhou dobu, požádejte o konzultaci dětského lékaře. Ten může odhalit potenciální zdravotní problém, který za nočním pomočováním stojí. Zkuste však situaci nejprve zvládnout trpělivostí a klidem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kolik spánku potřebují děti?
Atopický ekzém u dětí
Jak naučit dítě na nočník za jeden týden
Jak odnaučit dítě kousání