Menu
Úvod  › 

Odstranění tetování: Bolestivé a nikoli stoprocentní

Nejhůře se odstraňuje žlutý a zelený pigment. Starší tetování jdou lépe odstranit než ta čerstvá, ale stoprocentní výsledek vám nemůže zaručit nikdo. Co byste měli vědět, když se rozhodnete pro odstranění tetování.

Hořce litujete inkoustové růže, nebo rozplizlého draka, které jste si nechali vytetovat v osmnácti letech na lýtko? Dali byste cokoli, abyste na rameni neměli vytetované jméno své první lásky, která mezitím ztloustla na metrák, má tři děti a vdala se za někoho úplně jiného? Tetování nemusí být doživotní záležitostí, ale jeho odstranění není úplně jednoduchým úkonem.

Stará tetování se odstraňují lépe

Podle statistik lituje svého rozhodnutí udělat si tetování přibližně padesát procent lidí. Jen část z nich se však odhodlá k jeho odstranění. Odstranění tetování mělo totiž celé roky pověst velmi bolestivého, invazivního zákroku, který po sobě zanechával zjizvenou tkáň. Naštěstí jde vývoj kupředu i v této oblasti.

Při tetování se vstřikuje barva do spodních vrstev kůže, což umožňuje, aby vytetovaný obraz zůstal stejný po celé roky a odolal i odírání a obměně vrchní vrstvy pokožky. Na druhou stranu je právě toto důvodem, proč je jeho odstranění tak složité.

Pokud se rozhodnete pro jeho odstranění, měli byste především vědět, že ne všechna tetování lze odstranit beze zbytku. Záleží na typu použité barvy; nejhůře jde odstranit žlutý a zelený inkoust, zatímco nejsnazší je odstranění modrého a černého. Záleží ale i na velikosti tetování, jeho stáří, metodě provedení i místě, kde je umístěno. Stará tetování lze odstranit obvykle snadněji než tetování čerstvá. A stejně tak je jednodušší odstranění tetování, které vytvářel profesionál, než to, které vám vytetovali inkoustovou tužkou ve vězení.

Laser bez jizev

V současné době se tetování nejčastěji odstraňuje za pomoci laseru. Ten vysílá krátké impulsy intenzivních záblesků, které prochází skrz vrchní vrstvy pokožky a proniknou až k tetování ve spodních vrstvách kůže, aniž by kůži porušily. Inkoust v podstatě rozbije na miniaturní kousky, o které se postará váš imunitní systém. V čím lepší jste kondici a čím lepšímu se těšíte zdraví, tím lépe se vaše tělo s odstraněním zbytků inkoustu postará. I když výsledek nemusí být vždy stoprocentní, rozhodně jde o šetrnější variantu než výbrus, který se používal před érou laseru.

Odstranění tetování už nebolí zdaleka tak, jako kdybyste se pro něj rozhodli v osmdesátých letech. Na druhou stranu stále nejde o bezbolestný zážitek a připravte se na mírnou bolest. Oproti technice výbrusu má laser další obrovskou výhodu v tom, že existuje minimální pravděpodobnost zjizvení tkáně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Permanentní make-up: Výhra, nebo průšvih?
Problematické tetování: Kde a proč vám ho neudělají
Nejbizarnější zdobení lidského těla