Menu
Úvod  › 

Osobní bankrot bude dostupnější

Půjčky mohou být velmi dobrým sluhou, zato horším pánem. Dojde-li k té horší variantě, jediný zákonný způsob řešení kritické situace nabízí osobní bankrot neboli oddlužení. Ten by mohl být dostupnější a přehlednější po přijetí novely zákona. Současná podoba zákona o insolvenci je totiž hodnocena jako nedostatečná. Novela má především minimalizovat rizika zneužití.

Osobní bankrot, oddlužení či insolvence je často jediný způsob řešení vysokých dluhů u osob, které nejsou schopné své závazky dlouhodobě splácet. V České republice se hovoří zhruba o 20 000 osobách ročně, které žádají o osobní bankrot. Až 16 procent žádostí bývá zamítnuto důvodu neúplných informací nebo nekvalitního zpracování.

Pomůžeme vám, slibují firmy a nechají si platit desetitisíce korun

Bohužel ve své složité životní situaci dlužníci naráží na pochybné společnosti, které na jejich neštěstí parazitují. Přislíbí jim vyřízení žádosti o insolvenci, se kterou si dlužníci nedokáží sami poradit. Nebojí se uhradit poplatek ve výši desetitisíc korun a těší se na rychlé vyřízení žádosti o insolvenci i celého insolvenčního řízení.

Jenomže úspěšný konec se nekoná. Jejich žádost o insolvenci je zamítnuta kvůli nekvalitnímu zpracování nebo neúplnosti a pochybné firmy jim samozřejmě poplatek nikdy nevrátí. Ministerstvo se proto rozhodlo obchodování s chudobou zarazit a nyní pracuje na novele zákona o insolvenci, která bude kromě omezujících pravidel obsahovat také maximální cenu za zpracování žádosti.

Cenový strop a další omezení zatočí s podvodníky

Dnes i zpracovatelé návrhů nebojí účtovat 5 000 až 40 000 korun. Nově si budou moci všichni advokáti, notáři a exekutoři účtovat za zpracování žádosti nejvýše 4 000 korun. Naúčtováním vyšší částky se dostanou do rozporu se zákonem a budou povinni ji dlužníkovi vrátit. Pro dlužníky toto nařízení představuje znatelnou úlevu.

Firmy si rovněž nebudou moci účtovat poplatek za zpracování žádosti předem. Dlužník bude povinen uhradit poplatek pouze tehdy, bude-li žádost schválena a insolvence povolená. Sociálně ohrožení dlužníci budou mít i nadále šanci získat zpracování návrh zdarma. Tuto možnost zpravidla nabízí veřejně prospěšné organizace s příslušnou státní akreditací. Jediným problémem bude velký zájem ze strany dlužníků, což prodlouží čekací lhůty.

Novela vymezí osoby, které budou moci návrhy zpracovávat

Dosud mohl žádost o insolvenci zpracovat kdokoliv. To novela zákona již neumožňuje. Insolvenční návrhy budou moci vypracovávat pouze osoby s právnickým vzděláním splňující stanovené podmínky - advokát, notáři, exekutoři, insolvenční správci a neziskové či veřejně prospěšné organizace s akreditací. Díky tomu bude možné reklamovat špatné podané nebo nevyhovující žádosti.

Novela zákona také dlužníkům nabídne tři možnosti řešení - insolvence na tři roky s tím, že dlužník uhradí 50 procent svých závazků, insolvence na 5 let s povinnosti zaplatit 30 procent všech závazků a insolvence na 7 let, kdy uhradí méně než 30 procent nebo dokonce nic.

Půjčky zodpovědně

Nejlepší samozřejmě je se takové situaci vyhnout, a proto si půjčky vybíráme velmi pečlivě, na důležité věci a jen v případě, že jsme schopni vybranou půjčku bez problémů splácet. Při výběru půjčky nepospícháme, využíváme možnosti výhodného porovnání půjček, díky čemuž máme větší šanci získat nejlevnější půjčku. Skvělým pomocníkem při výběru půjčky je webový porovnávač Úspory.cz, specialista na srovnání půjčky online.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články