Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Prodělala jste mimoděložní těhotenství a teď máte spoustu otázek. Budete ještě moci přirozeně otěhotnět? Nebude se mimoděložní těhotenství opakovat znovu? Za jak dlouho se začít znovu snažit? Našli jsme odpovědi na nejčastější otázky.
Mimoděložní těhotenství není jen emocionálně náročnou situací, ale představuje i velký zásah do vašeho těla. Jaká je tedy situace poté, co mimoděložní těhotenství lékaři úspěšně odoperovali a s čím máte počítat? Hledali jsme odpovědi na nejčastější otázky:
Otázka: Jaká je pravděpodobnost, že k mimoděložnímu těhotenství dojde znovu?
Podle lékařů existuje přibližně desetiprocentní pravděpodobnost, že se mimoděložní těhotenství zopakuje podruhé. Vzhledem k tomu, že u žen, které mimoděložním těhotenstvím neprošly, činí toto riziko přibližně jedno procento, jde o skutečně vyšší pravděpodobnost. Nicméně to rozhodně neznamená, že byste nemohla otěhotnět přirozeným způsobem bez problémů. Riziko zvyšují například neléčené gynekologické záněty, proto byste svůj zdravotní stav a následné početí měla vždy konzultovat se svým gynekologem. Po druhém mimoděložním těhotenství už se však pravděpodobnost dalšího opakování zvyšuje na čtyřicet procent.
Otázka: Jak dlouho čekat s dalším otěhotněním?
Než otěhotníte po mimoděložním těhotenství, měla byste vyčkat nejméně tři měsíce. Taková je totiž minimální doba, kterou potřebuje tělo k zahojení ran i vnitřního šití. Gynekologové obvykle po tuto dobu doporučují užívání mírnější antikoncepce, která zabrání předčasnému těhotenství.
Otázka: Musíte se s jedním vejcovodem snažit ob měsíc?
Pokud vám byl v důsledku mimoděložního těhotenství odstraněn jeden vejcovod (což je velmi častá komplikace), rozhodně to neznamená, že byste mohla otěhotnět jen každý druhý měsíc. Vaječníky se v produkci vajíček nestřídají pravidelně. To znamená, že například pětkrát po sobě můžete ovulovat z pravého vaječníku a poté dvakrát po sobě z levého. Střídání vaječníků je zkrátka víceméně nahodilé. Navíc si vejcovod dokáže "stáhnout" k sobě i vajíčko uvolněné z vaječníku, který se nenachází na jeho straně (například z pravého vaječníku si vajíčko může "stáhnout" levý vejcovod). Otěhotnět tedy můžete, za příhodných podmínek, v podstatě každý měsíc.
Otázka: Existuje prevence mimoděložního těhotenství?
Prevence mimoděložního těhotenství je velmi obtížná. Nejčastější příčinou tohoto problému jsou srůsty způsobené předchozími operacemi nebo neléčenými záněty. V první řadě proto nezanedbávejte jakékoli gynekologické potíže a vždy je konzultujte se svým lékařem. Riziko mimoděložní těhotenství zvyšuje kouření a podle některých odborníků jej snižuje dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.
Podpořte svou plodnost
Nejčastější příčiny potratu
Jak podruhé otěhotnět
Jak se vyrovnat s potratem