Otrávené mozky: Chemikálie, které způsobují autismus
Setkáváte se s nimi každý den a většinou vás ani nenapadne, jak rozsáhlé poškození mohou způsobit. Vědci tvrdí, že chemikálie, s nimiž jsme neustále ve styku, mohou způsobit dokonce i autismus.
Autismus v současné době postihuje víc dětí než rakovina, diabetes, downův syndrom, AIDS, cystická fibróza a svalová dystrofie dohromady. Podle posledních údajů se některá z poruch autistického spektra týká každého padesátého dítěte. Stále více studií přitom potvrzuje, že abnormální vývoj mozku mohou způsobovat chemikálie, kterým jsme každý den vystaveni.
Nejnovější výzkum prezentovaný International Society for Autism Research poukazuje například na souvislost mezi autismem a pesticidy a znečistěným životním prostředím. Už v roce 2011 přitom vědci ze Stanford University zjistili, že genetické předpoklady ovlivňují dispozici k autismu z necelých čtyřiceti procent, zatímco vliv prostředí zodpovídá za dvaašedesát procent. Zjednodušeně řečeno; to, co jíme, dýcháme a pijeme.
Možná ani vám nikdy nedošlo, že běžně přicházíme do styku s osmdesáti tisíci chemickými látkami, přičemž pouhé tři tisíce z nich byly seriózně testovány z hlediska dopadu na lidské zdraví. Stovky z těch, které se běžně používají, jsou přitom například nelegální v rámci Evropské unie, stovky jsou karcinogenní a stovky dalších mají vliv na vývoj mozku.
Podle vědců může k epidemii autismu přispívat prakticky všechno od těžkých kovů v potravinách, přes chemická dochucovadla, nebo chemikálie v hygienických a kosmetických výrobcích, nábytku, oblečení a dalších předmětech denní potřeby. Odborníci nyní zkoumají, jak úzce souvisí poruchy autistického spektra s těmito faktory okolního prostředí. V kakždém případě však zdůrazňují nutnost ochrany před těmito chemikáliemi zejména v období těhotenství.
Nebezpečí hrozí zejména od neurotoxických chemikálií, které se však nachází ve stovkách produktů běžné denní potřeby, jako jsou například plastové kelímky na kávu, prostředky na hubení hmyzu, nebo i obyčejném makeupu. I když je samozřejmě nemožné eliminovat všechny potenciálně nebezpečné předměty ze svého života, jistá opatření přijmout můžete:
Diskutujte o svých lécích: Některá antidepresiva, nebo léky na astma, mohou zvyšovat riziko dětí, že se u nich rozvine autismus. Ptejte se svého lékaře na možná rizika a snažte snížit počet užívaných léků na minimum.
Vylučte ze svého jídelníčku těžké kovy: Z tohoto hlediska je riziková zejména rtuť, která se nachází především v některých možských rybách, jako je například tuňák. Snažte se proto zařadit do svého jídelníčku takové ryby, u nichž je obsah rtuti minimální, jako je například divoký solos, sardinky, severoatlantická makrela, či ančovičky.
Projezte se ke zdraví: Odborníci doporučují, že ženy, které se snaží otěhotnět, nebo už těhotné jsou, by měly do svého jídelníku zařadit co nejvíc brokolice, růžičkové kapusty, květáku, vaječných žloutků, luštěnin, špenátu, oříšků, jahod a listového salátu. Tak dodají svému dítěti dostatek kyseliny listové, antioxidantů, vitamínu B 12 a cholinu, které jsou v prevenci autismu mimořádně důležité.
Zkontrolujte kosmetiku: I když vám to může připadat nudné, vezměte si všechny kosmetické produkty, které nejčastěji používáte - deodorant, mýdlo, šampón a další kosmetiku - a pročtěte si dokonale jejich složení. Ty, které obsahují potenciálně nebezpečné chemikálie (jejich seznam najdete na internetu), vyřaďte.
Autismus: Ohrožené jsou děti starších matek
Jak poznáte autismus u dítěte
Mezi očkováním a autismem neexistuje žádná souvislost
9 věcí, které vám zhorší alergii
Co vypovídá vzhled o vašem zdraví
Začátky duševní nemoci: Jak poznáte, že máte problém?