Menu
Úvod  › 

Panika mezi lékaři: Rodí se obří děti!

Porodníci bijí na poplach. V poslední době totiž značně stoupá počet novorozenců s výrazně nadprůměrnou hmotností. A tím je spojeno mnohem víc komplikací než jen větší velikost plen.

Na počátku srpna se ve Španělsku narodila holčička Marie, vážící 6,2 kilogramů. O měsíc dřív zase šestikilové dítě (měřilo 63cm) v americké Pennsylvanii. Téměř sedm kilogramů vážilo dítě, které v únoru porodila žena v Austrálii. Zdá se vám to jako náhoda? Jenže podle odborníků nastal v poslední době boom obřích dětí a lze očekávat, že tento "trend" bude i nadále pokračovat.

Michelle Cessna, americká matka šestikilového cvalíka sice pro média se smíchem uváděla, že jediné, v čem se její dítě liší od ostatních, je velikost plen a to, že mu obléká oblečení velikosti, kterou běžně nosí tříměsíční děti. Jenže rostoucí počet šestikilových novorozenců znamená, podle lékařů, značné riziko pro matky i děti samotné.

Lékaři se shodují, že za boomem obřích dětí stojí především vzrůstající počet obézních matek a vzrůstající výskyt těhotenské cukrovky, která s nadprůměrnou hmotností novorozenců přímo souvisí. Navíc nadměrná hmotnost novorozence nesouvisí jen s problémy při porodu, který je tak spojen s mnohem větším rizikem, ale je spojen i s řadou dalších zdravotních komplikací a například i mnohem vyšším rizikem obezity dítěte v pozdějším věku.

Podle lékařského magazínu The Lancet v posledních dvaceti letech stoupl výskyt nadměrně velkých novorozenců (za nadměrně velkého je považován každý novorozenec, který váží víc než čtyři tisíce gramů) o patnáct až pětadvacet procent.

Porodníci varují, že tento trend je nutné zarazit, protože nadměrně velké děti často není možné porodit přirozenou cestou a počet císařských řezů stoupl od roku 1996 o víc než třetinu. Kromě toho je těhotenství s nadměrně velkým dítětem často spojeno s preeklampsií, problémy s krevním tlakem a dalšími vážnými komplikacemi. Podle lékařů by výrazně pomohlo, kdyby ženy před otěhotněním sledovaly svou váhu, protože obezita matky často přispívá i k nadprůměrné hmotnosti dítěte.

Velké děti představují riziko pro samy sebe i matku. U dítěte s normální hmotností je při porodu nejširší částí hlava, nicméně u nadměrně velkých dětí jsou to ramena. Může se proto snadno stát, že ramena novorozence neprojdou matčinou pánví, porod nepostupuje a je nutné přistoupit k operativnímu řešení. U nadměrně velkých dětí dochází při porodu také mnohem častěji ke zlomeninám a potrhání vagíny matky. Nadměrně velké děti také významně častěji trpí cukrovkou. Velký problém je také v tom, že nezralé plíce novorozence nejsou schopné vydržet tak velkou zátěž, kterou na ně klade příliš velké tělo, a dochází ke komplikacím v této "oblasti."

Zatímco v osmdesátých letech se prakticky nikdy nevyvolával porod před jednačtyřicátým týdnem (k jeho vyvolání se přistupovalo obvykle mezi jednačtyřicátým a třiačtyřicátým týdnem), v současné době se přistupuje k jeho vyvolávání už mezi devětatřicátým a jednačtyřicátým týdnem. Snižuje se tak pravděpodobnost, že dítě v posledních týdnech příliš přibete. Podle lékařů je také nutné, aby ženy korigovaly počet kilogramů, které v těhotenství přiberou - zejména pokud byly už před otěhotněním obézní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle
Porod trvá déle než před padesáti lety
Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
6 tipů, jak shodit po porodu