Permanentní make-up: Výhra, nebo průšvih?
Je stále populárnější, přísahají na něj celebrity a údajně vám zajistí dokonalý vzhled v každé situaci a každém okamžiku. Jak je to ale s permanentním make-upem ve skutečnosti? Jde o skutečný průlom v kosmetice, nebo spíš o nebezpečnou metodu?
Představte si tu pohodu, kdybyste se nemusela každé ráno líčit a každý večer pracně odličovat. Kdybyste se nemusela strachovat o rozmazanou řasenku a věděla jste, že vypadáte stále skvěle. A přitom by stačilo dojít si jednou za pár let na permanentní make-up. Zní to velmi jednoduše a svůdně, ale kosmetičtí odborníci varují, že jde o riskantní krok, který se vám může velmi nevyplatit. Stále jde totiž o tetování a pokud se nepovede, odstranit jeho následky není vůbec jednoduché. Tady jsou jeho plusy i mínusy.
Lidé znají tetování už dlouhou dobu, ale permanentní make-up je vynálezem konce dvacátého století. Od vynálezu elektrické tetovací jehly, která umožnila výrazné vylepšení tetovaných obrázků byl už jen krok k permanentnímu make-upu.
Proč si ho pořídit
K jeho vytváření se používají speciální tenké jehly, absolutně bezpečná barviva a vysokorychlostní tetovací zařízení. Výhody permanentního make-upu jsou přitom zcela evidentní: kdykoli můžete zmoknout, budete nalíčená i při koupání či v okamžiku probuzení, vaše výdaje za dekorativní kosmetiku rázem klesnou na minimum. Nebudete se muset odličovat, až se vrátíte společensky unavená z mejdanu ve tři ráno a klidně se můžete vášnivě líbat, aniž byste na obličeji svého partnera zanechávala otisky rtěnky. A jako bonus bude vaše nalíčení vypadat absolutně přirozeně.
Proč si nechat zajít chuť
Existuje mnoho důvodů, proč byste si ale tento kosmetický zákrok pořizovat neměla a speciální oddělení na kosmetických klinikách zabývající se odstraněním následků nepovedeného permanentního make-upu jsou toho důkazem. Mezi časté potíže patří infekce, alergická reakce na barviva nebo anestézii, jizvy po výkonu. A velmi často nejde o důsledek lékařova pochybení nebo nekvalitního vybavení. Ženy často tak velmi touží po permanentní kráse, že ignorují zcela evidentní kontraindikace a nerespektují doporučení lékařů. Permanentní make-up se přitom zásadně nedoporučuje lidem, jejichž pleť je pokrytá jizvami, alergikům, nebo lidem s nadměrně pigmentovanou pokožkou.
Jak se to dělá
Permanentní make-up by měl provádět zásadně jen odborník s patřičnou specializací, nejlépe profesionální chirurg. Při výkonu se používá elektrická pulsující jehla, která propichuje kůži a do jejích spodních vrstev vstřikuje mikroskopické částečky barviva. Aby byl výsledný efekt výraznější a intenzivnější, vpichy jsou umístěny těsně u sebe, což je důvod, proč se celý výkon provádí v anestézii. Nejtěžší a zároveň nejdůležitější věcí na provádění zákroku je technika aplikace. Je potřeba zvolit optimální hloubku vpichu barviva, dokonalé provedení linek a rovnoměrnou vyváženost barev. Přitom hloubka vpichu je kontrolována pouze rukou odborníka, který výkon provádí.
Permanentní make-up jednoho obočí trvá například přibližně čtyřicet minut. Okamžitě po zákroku bude vaše kůže zarudlá a lehce oteklá. Tyto nepříjemné příznaky by měly do tří dnů zmizet a celkově by se oblast měla chovat podobně, jako když se například říznete. Otok obvykle zůstane déle na očních víčkách a na rtech, protože tady je kůže citlivější. Pokud toužíte po intenzivnější barvě, měla byste si celou proceduru zopakovat po dvou týdnech znovu. Pokud je zákrok proveden správně, může jeho efekt trvat až pět let. Nicméně například na slunci má barvivo tendenci blednout a navíc se vyplavuje do vašeho těla, takže postupem času se make-up stává méně výrazným. Většinou je proto potřeba jednou do roka přijít na jeho obnovení a opravení.
Permanentní hitparáda
Suverénně nejpopulárnějším zákrokem je tetování obočí. Mimochodem jde také o nejbezpečnější proceduru. Kůže v této oblasti obvykle nevykazuje alergickou reakci a výkon je tady jednodušší. Na druhém místě jsou potom permanentní kontury rtů. V tomto případě podle statistik ženy většinou touží po tmavě růžových konturách. Nejrizikovějším výkonem jsou permanentní oční linky, které by měl dělat jen skutečný profesionál. Než se rozhodnete svěřit svá oční víčka do jeho rukou, požadujte fotografie jeho předchozích výkonů a samozřejmostí je renomovaná seriózní klinika.
Další články k tématu: Tetování, piercing a make-up
- Permanentní make-up: Výhra, nebo průšvih?
- Problematické tetování: Kde a proč vám ho neudělají
- Všechno, co chcete vědět o piercingu bradavek
- Při odstranění tetování nečekejte zázraky
- Odstranění tetování: Bolestivé a nikoli stoprocentní
- Muži si myslí, že ženy s tetováním jsou povolnější
- 8 situací, kdy zapomeňte na tetování
- Jak odstranit tetování
- Co lze vyjádřit tetováním