Menu
Úvod  › 

Píchat, nebo nepíchat? Dilema dětských náušnic

Máte své malé dceři nechat píchnout uši a dát jí náušnice, nebo nechat rozhodnutí na ní, až bude sama dospělá? Víme, co si o píchání dětských uší kvůli náušnicím myslí odborníci.

Píchání uší a nasazování náušnic malým holčičkám má své četné příznivce, stejně jako odpůrce. Zatímco jedni tvrdí, že na propíchnutí uší a aplikaci náušnic není nic strašného a přežila to každá žena, jejich odpůrci namítají, že jde o úplně zbytečnou bolest (někteří ještě navíc argumentují porušením akupunkturních bodů) a že by se o jejím provedení měly dívky rozhodnout samy, až budou dospělé.

Podle průzkumu, který udělal web BabyCenter nechává téměř čtyřicet procent rodičů svým dcerám propíchnout uši kvůli náušnicím a téměř polovina z nich to nechá udělat dívkám před dovršením druhého roku.

Pro a proti

American Academy of Dermatology (AAD) uvádí, že infekce je poměrně častou komplikací propíchnutí uší. Ačkoli k této komplikaci samozřejmě může dojít kdykoli, nejčastěji je způsobena použitím nesterilního vybavení, případně dotýkání se čerstvě propíchnutých uší špinavýma rukama. Kromě toho podle studie z roku 2010 dvacet procent dětí trpí alergickou reakcí na nikl, který je často v náušnicích obsažen (alergické reakce jsou často pozorovány i v případě bílého zlata a kobaltu).

Na druhou stranu další výzkum, zveřejněný v magazínu Pediatrics, zjistil, že se je ze zdravotního hlediska výhodné nechat dítěti propíchnout uši před jedenáctým rokem. Rána po propíchnutí uší se totiž po jedenáctém roku hojí mnohem hůř a déle.

Většina pediatrů však doporučuje počkat s propíchnutím uší minimálně do věku šesti měsíců, protože propíchnutí kůže samozřejmě otevírá bránu možné infekci a takto malé děti ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém.

Odpůrci propichování dětských uší však tvrdí, že není správné dělat tak zásadní rozhodnutí za děti, které jsou ještě příliš malé na to, aby se samy rozhodly. Podle nich by měli rodiče počkat, dokud děti nebudou dostatečně zralé nejen na to, aby se samy rozhodly, zda chtějí mít propíchnutí uši a nosit náušnice, ale také aby zvládly o ránu v uších pečovat a udržovat dostatečnou hygienu.

Ze zdravotního hlediska by tedy mělo vaše dcera měla být schopná bez problémů zvládnout propíchnutí uší kdykoli ve věku od půl roku do jedenácti let. Pokud se velmi obáváte možných komplikací, počkejte s propíchnutím uší raději až do věku, kdy bude schopná sama pečovat o čerstvou ránu a udržovat ji v čistotě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články