Plavání, tajná zbraň pro štíhlou postavu
Spálíte při něm tuk, vytvarujete postavu, zlepšíte kondici, zdraví a povzbudíte metabolismus. Čtěte, proč se vám vyplatí zařadit plavání do svého pohybového programu.
Plavková sezóna se blíží a štíhlá, vysportovaná postava nabývá na aktuálnosti. Přemýšlíte, jaký pohyb v honbě za zhubnutím a svůdnými křivkami zvolit? Vyzkoušejte plavání. I když možná návštěva bazénu nepatří mezi první možnosti, které vás napadnou, když chcete zhubnout, pro vaši postavu i zdraví udělá víc, než si vůbec umíte představit.
Výzkum provedený na Indiana University srovnával neprofesionální plavce s lidmi, kteří plavat vůbec nechodí, přičemž vědci zjistili, že plavci mají mnohem víc svalové hmoty, štíhlejší pas i boky než neplavci. Proč by se tedy bazény měly stát součástí vašeho pravidelného sportovního programu?
Za hodinu plavání v mírném tempu spálíte pět set kalorií. Vzhledem k tomu, že voda je přibližně osm set krát hustější než vzduch, při každém pohybu musíte překonávat značný odpor a posilujete tak především svaly středu těla, boky, ruce, ramena, zádové a břišní svaly a hýždě. Pohyb ve vodě je navíc vhodný pro osoby s nadváhou i pro ty, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, protože pravděpodobnost zranění je při plavání (na rozdíl například od běhání, nebo posilování) zcela minimální. Věnovat se mu mohou i lidé trpící například artritidou, či dalším onemocněním kloubů a kostí.
Vědci kromě toho zjistili, že lidé, kteří chodí pravidelně plavat, jsou z hlediska zdravotního stavu o dvacet let mladší než neplavci. Krevní tlak, hladina cholesterolu, kardiovaskulární a nervový systém a kognitivní funkce jsou u plavců mnohem lepší než u lidí, kteří se pravidelnému plavání nevěnují. Při plavání navíc geniálním způsobem kombinujete aerobní pohyb s pohybováním.
Na rozdíl od posilování, při kterém se věnujete v daném okamžiku jen jedné části těla, při plavání zapojujete celé tělo a jde o pohyb, který napomáhá vašich kloubům a vazům udržovat si pohyblivost. Tím zároveň zlepšujete svou ohebnost a flexibilitu. Při pravidelném plavání se tak zlepší i vaše držení těla a budete působit vyšší a štíhlejší.
Odborníci doporučují, aby začátečníci začínali s desetiminutovým plaváním třikrát až pětkrát týdně. Postupně byste měli plavecký trénink zvyšovat na třicet minut. Nezapomeňte se však před plaváním zahřát a protáhnout svaly alespoň mírným střečinkem. Důležitá je i správná technika plavání, v rámci které byste si rozhodně měli pořídit plavecké brýle a naučit se je používat. Jedině tak nebudete při plavání zbytečně zatěžovat krční páteř a budete moci dokonale uvolnit ramena.
Trenéři a sportovci se však shodují, že častým problémem u lidí, kteří se rozhodnou zapojit do svého pohybového plánu plavání, je nedostupnost veřejných bazénů. Stále více lidí, kteří chtějí využít výhod, které s sebou plavání nese, si proto pořizuje vlastní bazén. Příležitost k plavání, hubnutí a formování postavy tak budete mít každý den. Pokud se chcete plavání věnovat pravidelně, měli byste rozhodně investovat do zastřešení bazénu, které vám zajistí, že voda zůstane po celý rok teplá a čistá.
Tip redakce: Kvalitní bazény, jejich zastřešení i příslušenství najdete pod odkazem www.albixon.cz/bazenove-prislusenstvi/.
Vaše těhotenství: Velký přehled sportů
Jak naučit děti plavat
Plavání dětí: Co byste měli vědět
Tipy, které vám zachrání zdraví při sedavém zaměstnání
8 důvodů, proč více chodit
Skákání na trampolíně je lepší než běh