Plešatění, noční můra mužů
Znepokojeně pozorujete, jak vás opouštějí vlasy a lysé kolečko na vaší hlavě se stále zvětšuje? Plešatění patří mezi největší strašáky mužů. Zjistili jsme pro vás, co je jeho příčinou a jaké máte možnosti nápravy.
Podle celosvětových výzkumů má s určitou ztrátou vlasů v průběhu života zkušenost až sedmdesát procent mužů. Ať už se jedná o jejich prořídnutí nebo přímo plešatění. Na trhu také existuje nepřeberné množství přípravků a procedur, které slibují zastavení padání vlasů a povzbuzení jejich růstu. Jde jen o taháky peněz, nebo vám mohou skutečně pomoci?
Proč padají?
Padání a ztráta vlasů může mít mnoho příčin: infekci nebo zánět pokožky hlavy, užívání léků, chemoterapii, chorobu nebo nevyhovující jídelníček. Nicméně nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů je takzvaná androgenní alopecie. Jde o mužskou formu plešatosti, která je způsobená kombinací dědičných faktorů, hormonů a věku. V důsledku toho se vlasové kořínky ztenčují a posunují blíže horním vrstvám kůže. Tím dochází ke zkrácení růstové doby vlasů a snížení jejich kvality. Vlasy jsou náchylnější k nepříznivým vlivům a dříve odumírají a vypadávají. Nakonec mohou přestat růst úplně.
Lidské tělo produkuje enzym známý jako 5-alfa reduktáze, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT). DHT se navazuje na vazebná místa na povrchu buněk (tzv. androgenní receptory), proniká do jádra buněk a narušuje normální průběh vlasového cyklu - zvyšuje množství vlasových folikulů přecházejících do klidového stadia a zkracuje růstovou fázi. Vysoká hladina DHT tak přímo souvisí s plešatěním u mužů.
Možnosti léčby
V podstatě existuje pět základních možností léčby plešatění za pomoci léků. Některé ovlivňují tvorbu DHT a předchází tak slábnutí vlasových kořínků, jiné stimulují růst vlasů a udržují folikuly v aktivním atavu:
DHT inhibitory: Jde o produkty, které snižují přeměnu testosteronu na DHT a snižují tak jeho hladinu v těle. Výsledkem je menší poškození vlasových kořínků.
Antiandrogeny: Tyto produkty pracují také na bázi snižování produkce DHT v těle, ale na rozdíl od DHT inhibitorů působí až na konci procesu navázání na androgenní receptory.
Růstové stimulátory: Růstové stimulátory nezastaví vypadávání vlasů ale uměle stimulují pokožku hlavy k růstu nových vlasů.
Protizánětlivé léky: Zánět pokožky hlavy souvisí se ztrátou vlasů a protizánětlivé léky léčí infekci. Zabraňují svědění, zarudnutí, loupání a minimalizují další příznaky zánětu.
Superoxid dismutáza: Nadměrné množství DHT způsobuje, že tělo vnímá vlasové folikuly jako cizí tkáň a snaží se je zničit. Superoxid dismutáza dokáže zabránit organismu, aby folikuly odmítal.
Kromě léků máte při ztrátě vlasů k dispozici ještě laserovou léčbu, která zvyšuje přítok krve k pokožce hlavy. Folikuly tak mohou absorbovat více živin a vlasy rostou silnější a zdravější. Pacienti musí podstoupit sérii sezení, než se dostaví výsledek. Léčba laserem se typicky používá v kombinaci se stimulátory růstu nebo DHT inhibitory.
Další články k tématu: Péče o vlasy
- Tipy pro zrychlení růstu vlasů
- Co dělat pro dokonalé vlasy?
- Nejlepší účesy pro všechny typy postav
- Plešatění, noční můra mužů
- Drogérie versus kadeřnické salóny: Kde nakupovat přípravky
- Pánské účesy 2016 - kratší délky
- Jak na problémy s vlasy? Poradíme vám
- S mastnými vlasy zatočí dětský pudr
- Jak si vybrat vhodný pánský účes podle tvaru obličeje
- Přírodní kosmetika pro vlasy
- Pánové, chcete se ostříhat? Nechte si vytvořit účes vyladěný do detailu
- Jak se zbavit lupů ve vlasech?!
- Jak si správně umývat vlasy?!
- Jak pečovat o vlasy v létě
- 4 tipy jak na mastné vlasy
- Jak zamaskovat mastné vlasy?
- 4 neodpustitelné chyby, které děláte při fénování