Pochybné zdravotní trendy: Za které se nevyplatí utrácet
Ušní svíce, baňkování, dieta podle krevních skupin, kloktání oleje, nebo bezlepková dieta. Představujeme vám pochybné zdravotní trendy, které jsou momentálně v kurzu, ale v podstatě jsou nesmyslem.
Ušní svíce
Jejich prodejci tvrdí, že neexistuje účinnější způsob, jak odstranit nečistoty a ušní maz, než je ušní svíce. Údajně by měla fungovat na principu podtlaku, který při jejím hoření vzniká, a který "vytáhne" z ucha všechny nánosy nečistot a mazu. Tím se zlepší stav sluchu a redukuje se výskyt ušních onemocnění. Problém je v tom, že provedené výzkumy dokázaly, že k avizovanému "odsávacímu" efektu nedochází. Rizika používání ušních svící jsou navíc mnohem větší než jejich přínosy. Rizikem je vznik popálenin i zanesení infekce do zvukovodu. Důkladné vyčištění zvukovodu by měl provádět pouze specialista s adekvátními nástroji.
Elektronické cigarety pro odvykající si kuřáky
E-cigarety slibují bezpečnější a neškodnější variantu kouření a také způsob, jak se odnaučit kouření. Některé menší studie naznačují, že elektronické cigarety by skutečně mohly být cestou, jak se odnaučit kouření, nicméně velký výzkum provedený JAMA Internal Medicine zjistil, že elektronické cigarety nijak nemění návyky a ani po roce jejich používání počet odnaučených kuřáků nijak nestoupá. Navíc před nimi vydalo varování FDA, kterému se nelíbí, že není přesně známé složení chemikálií, které obsahují.
Baňkování
Baňkování se v posledních letech stalo obrovským hitem mezi celebritami a jeho velkou propagátorkou je například Jennifer Aniston. Tato metoda pochází už ze starověkého Egypta a spočívá a přikládání skleněných baněk, čímž vzniká podtlak. Účelem je stimulovat krevní oběh, nastartovat lymfatický systém a odstranění toxinů. Jeho propagátorům však uniká skutečnost, že krevní cévy a lymfatický systém nejsou tímto způsobem propojeny a žádný výzkum odstraňování toxinů při bankování nikdy nepotvrdil.
Bezlepková dieta
Hollywoodské celebrity nedají dopustit na bezlepkovou dietu, coby hubnoucího nástroje. Bezlepkovou dietu musí dodržovat lidé s celiakií, jejichž imunitní systém reaguje přehnaně na lepek v potravinách a vznikají tak zánětlivé reakce. V případě zdravých lidí nemá bezlepková dieta opodstatnění a většina zdravých lidí pociťuje, coby důsledek bezlepkové diety, problémy se zažíváním (většinou se dostaví zácpa) a výživový deficit. Stejně jako většina průmyslově vyráběných potravin jsou totiž bezlepkové produkty obvykle chudé na vlákninu, mají nedostatek vitamínů a minerálů. Paradoxem je, že při neopodstatněném praktikování bezlepkové diety můžete na váze spíše přibrat.
Kloktání oleje
Kloktání oleje tak, jak ho doporučuje Ajurvéda, se stalo v posledních letech skutečným hitem. Jde o to, že byste měli každé ráno minimálně deset (ale ideálně dvacet) minut kloktat olej, který údajně bělí zuby, osvěžuje dech, omezuje množení bakterií v ústech a je vynikající prevencí proti zubnímu kazu. Velkou propagátorkou této metody je například hollywoodská superstar Gwyneth Paltrox. Stomatologové tento hit velmi nedoporučují, protože ačkoli některé studie potvrdily, že kloktání oleje může za určitých podmínek skutečně mírně omezit množení bakterií v ústní dutině, zdůrazňují, že rozhodně nemůže nahradit pravidelné čištění zubů.
Dieta podle krevních skupin
Podle této populární teorie (propaguje ji například Mačingová) každá krevní skupina potřebuje jiné živiny, jiné potraviny jí dělají dobře a dalším by se měla zase vyhýbat. Takže se vám například může snadno stát, že budete mít doporučená vejce a listovou zeleninu, ale zakázané mléčné výrobky a dejme tomu rajčata. Odborníci se nad tímto stylem hubnutí chytají za hlavu, protože kromě nevyváženého jídelníčku a výživového deficitu neexistují pro fungování této diety žádné vědecké důkazy. Jediné, čeho tím dosáhnete, bude "rozhozené" zažívání a jojo efektu.
9 největších dietních mýtů
Test: Máte přehled o nesmyslech?
Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?
6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety
Největší nesmysly, které kolují na internetu