Pomočování u předškoláků: Máte se bát?
Jeho vrstevníci už jsou dávno bez plenek, jen váš předškolák mívá ještě občas noční nehody. Jak je to možné a kdy si začít dělat starosti?
Pomočování u předškoláků: Máte se bát?
Jeho vrstevníci už jsou dávno bez plenek, jen váš předškolák mívá ještě občas noční nehody. Jak je to možné a kdy si začít dělat starosti?
Vaše matka přísahá, že vy jste v jeho věku byli dávno bez plenek, samozřejmě na den i na noc, nicméně váš potomek má stále čas od času noční nehody, při kterých musíte převléci celou postel. A přitom jeho tříletí kamarádi zvládaji celou noc bez mokrého pyžama, tak jak je možné, že po vašem dítěti v pěti letech převlékáte postel třikrát do týdne?
Důvod je úplně jednoduchý: Stejně jako chůzi, nebo mluvení, se musí děti naučit i nepomočování v průběhu noci. Je to jeden z mnoha vývojových mezníků a každé dítě jej dosáhne v různém věku. Podle odborníků dokáží děti vydržet v noci bez plenek v průměru ve čtyřech letech. Nicméně upozorňují i na to, že občasné noční pomočování v šesti letech není nic neobvyklého. Vzhledem k širokému věkovému rozptylu, který se k nočnímu pomočování váže, se podle pediatrů není potřeba vzrušovat, protože například ještě patnáct procent pětiletých dětí se počůrává do postele v průměru dvakrát týdně.
K tomu, aby dítě bylo schopné nepomočit se celou noc, musí být schopno zvládnout hned několik věcí: Jeho spánek nesmí být příliš tvrdý a hluboký, aby bylo schopné i ve spánku vnímat, že močový měchýř vysílá o svém naplnění signály mozku. A zároveň musí mozek i ve spánkovém režimu vyslat zpátky k močovému měchýři signál, že je potřeba ještě nějakou dobu vydržet. Zároveň musí být dítě ve spánku schopné udržet svaly kolem močové trubice, aby nedošlo k úniku moči. Dřív, než začnete své dítě hubovat, uvědomte si, že pro tak malého človíčka jde o velkou spoustu úkolů, které musí ve spánku zvládnout. Navíc k jejich zvládnutí nemusí být ještě fyzicky zralý. Nestresujte své dítě neúspěchy tím, že mu odeberete pleny na noc zbytečně brzo. K jejich zrušení by mělo dojít až poté, co zůstanou několik nocí po sobě suché.
I poté byste však měli udělat preventivní opatření pro případ nehody. V první řadě si pořiďte kvalitní chránič matrace a mějte po ruce náhradní sadu povlečení. Stejně tak byste měli učinit opatření, aby se vaše dítě dostalo v noci bez problémů na záchod nebo na nočník. Zvažte pořízení nočního světla, nechte přes noc na toaletě instalované dětské prkénko a dohlédněte na to, aby si vaše dítě došlo na záchod ještě před spaním.
Odborníci radí vydržet několik prvních neúspěchů a nevzdávat se. Pokud však pomočování trvá víc než dva týdny, podle pediatrů není vaše dítě ještě fyzicky připravené. V takovém případě byste měli vydržet minimálně měsíc, než zkusíte další pokus.
První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo
Noční pomočování: Co s tím?
Jak poznáte autismus u dítěte
Nespavé dítě: Tipy pro klidnější noc
Vztek u dětí: Jak ho zvládnout