Poporodní depresí trpí i muži
Jste podráždění, agresivní, unavení a nevyspalí. Na novou roli otce si stále nějak nemůžete zvyknout a z dítěte nejste zdaleka tak nadšení, jak byste měli být. I muži totiž mohou trpět poporodní depresí.
Devět měsíců jste se přepravovali na to, že se narodí, teď máte své dítě vedle sebe a ten euforický pocit štěstí se nějak ne a ne dostavit. Cítíte se v depresi, vyčerpaní, unavení a frustrovaní. Od svého potomka chcete v podstatě jen to, aby na pár minut zmlkl a dal vám chvíli pokoj. Jak to, že se neradujete a nejradši byste se vytratili?
Jeden ze čtyř
Podle výzkumu zveřejněného v magazínu American Medical Association trpí poporodní depresí každý desátý muž. Podle některých statistik postihuje dokonce jednoho muže ze čtyř (poporodní deprese postihuje jednu z pěti žen). Typickým příznakem jsou pocity beznaděje, deprese a úzkosti po narození dítěte. To, že na vás sedla poporodní deprese, nemůžete v žádném případě přehlédnout. K mizerné náladě se přidá nespavost, snížená nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, vyčerpání, neustále dotírající starosti, neschopnost cítit pozitivní pocity k dítěti.
Obvykle se objeví v průběhu prvního roku dítěte, ale nejrizikovější je období od tří do šesti měsíců. Přibližně deset procent mužů pocítí první příznaky poporodní deprese hned po narození dítěte, zatímco u víc než čtvrtiny mužů se právě objeví po třech až šesti měsících po porodu. Právě v této době totiž vrcholí únava, dlouhodobý nedostatek spánku, změny v partnerském životě, nedostatek sexu a zároveň není dítě ještě natolik vyspělé, aby dokázalo formulovat svoje přání a hlavním výrazovým prostředkem zůstává i nadále pláč.
Vztek a agresivita
Muži s poporodní depresí trpí často pocitem izolace (aby ne, když všichni ostatní čerství otcové kolem nic šišlají a rozplývají se nad svou novou rolí), drtí je pocit finanční zodpovědnosti, cítí se vyhořelí, trpí extrémní spánkovou deprivací a nemohou se sžít s otcovskou rolí a zodpovědností, která z ní vyplývá. Ačkoli muži neprožívají po porodu hormonální změny jako ženy, rizikovým faktorem je právě i nedostatek spánku. Spouštěčem může být i deprese, kterou trpí vaše partnerka, a která tlak a stres ještě znásobí.
Na rozdíl od ženské verze poporodní deprese se poporodní deprese u mužů projevuje větším podrážděním, vztekem a agresivním chováním, které může být v krajním případě namířeno i proti dítěti. Oproti ženské poporodní depresi je však její mužská varianta jen poměrně málo zdokumentována a zmapována.
Stejně jako naprostá většina poporodních depresí u žen vyžaduje odbornou terapeutickou pomoc, odborníka by měli vyhledat i postižení muži. V důsledku poporodní deprese se jim může začít hroutit partnerský vztah i rodinný život. Deprese může postihnout oba rodiče, bez ohledu na pohlaví, a může zcela rozložit vztahy s jejich blízkými lidmi.
Otec u porodu: Ano, nebo ne?
Test pro muže: Máte jít k porodu?
Po porodu: Proč se chová jako blázen?
Pro muže: Jak být užitečný při porodu