Porod by měl být krásnou vzpomínkou, ne utrpením
Téměř každá žena touží po miminku. Ať v dřívějším věku, i když ještě nejsou zabezpečené, tak i v tom pozdějším, kdy už má žena jistotu nejen v partnerovi, ale také může miminku nabídnout veškeré komfort, který bude potřebovat. Já jsem maminka dvou dětí, oba porody byly jiné a přinesly mi úplně jiná vnímání porodu.
První těhotenství proběhlo v pořádku. Na konci 35. týdne jsem ale zjistila, že trpím cholestázou, což je onemocnění jater, které postihuje asi 1 % těhotných. Není nebezpečné pro maminku, ale pro nenarozené miminko. Nejvhodnější metodou je v této situaci vyvolání porodu, což se v mém případě také stalo. Doktor mi píchnul vodu, která už byla zakalená do zelena. Dostala jsem tabletku a čekalo se, jestli se porod sám rozjede.
Porodila jsem nakonec po deseti hodinách, které nebyly nijak strašné, ale krásný porod jsem si představovala jinak. Malou mi ihned vzali na vážení a měření, placentu přestřihli, nedočkala jsem ani bondingu, na který jsem se těšila. Porod byl pro mě ne krásný, ale dal se přežít.
Bonding (z ang. připoutání, propojení, attachment) je proces utváření vazby mezi dítětem a rodiči v průběhu raných dětských let. zdroj: wikipedie
Ke druhému porodu už jsem šla připravená
I druhé těhotenství proběhlo tak, jak má. I tentokrát ale moje játra onemocněla a musela jsem na vyvolání. Věděla jsem, co mě bude čekat a měla jsem připravené porodní přání:
- Bonding ihned po porodu
- Žádné píchání vitaminu K nitrožilně
- Dotepání placenty
- Budu rodit svým vlastním tempem
V seznamu byla přání i v případě, že by došlo na císařský řez. Kromě toho jsem si s sebou jako doprovod vzala porodní dulu, se kterou jsem byla v kontaktu od začátku těhotenství. Mluvily jsme o mých pocitech, touhách, jak si přeji porodit a jiné další věci.
Dula mi byla při porodu velmi nápomocná. Dostala jsem vyvolávací tabletku stejně jako při prvním porodu, tentokrát se ale porod rozjel rychleji. Dula mi masírovala nohy, mohla jsem se volně pohybovat a moc mi pomohlo poskakování na gymnastickém míči. Kontrakce jsem prožívala hlavně ve sprše, protože mi tak bylo nejpříjemněji. Dula se o mě starala velmi pečlivě.
Dula (ze starořeckého δούλη [doúlē], ve významu služebná) je označení, jež se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu novorodičce. Dulu nelze zaměňovat s porodní asistentkou, nemá totiž potřebné zdravotní vzdělání popř. vyškolení. zdroj: wikipedie
Protože jsem se mohla volně pohybovat po sále, porod přišel mnohem rychleji. Na rozdíl od prvního porodu, kdy jsem musela hodně ležet a byla jsem napojená na monitor. Chůze mi pomohla při kontrakcích a také rozjela porod, protože bylo miminko hlavou dolů a mělo tak „volný průchod“.
Když jsem dostala ve sprše další kontrakci, přišla za mnou paní doktorka, která mě chtěla vyšetřit. Stěží jsem vylezla na křeslo, a už jsem cítila, že potřebuji tlačit. Porod byl strašně rychlý, a ačkoliv jsem nebyla zdravá rodička, miminko mi nechali dvě hodiny na těle, abych si mohla vychutnat jeho přítomnost. Myslím si, že za rychlejší porod vděčím úžasné dule, která mě během porodu neustále podporovala.
Každá budoucí maminka nemá to štěstí porodit přirozeně
Přirozený porod je něco, na co se těší každá maminka. Prvorodičky mívají většinou strach, když ale mají své dítě v náručí, všechno opadne a maminka se cítí jen a pouze šťastná. Od miminka se pak většinou nehne ani na krok. Některé matky ale své miminko těžce přijímají, může se objevit poporodní deprese. V tomto případě maminka potřebuje odbornou pomoc.
Některé ženy se rozhodnou pro porod císařským řezem. Není to žádná ostuda, pokud k tomu jsou zdravotní důvody. Spousta žen si ale nechce ničit tělo přirozeným porodem, takže volí tuto „jednodušší“ variantu. Porod císařským řezem je ale pro tělo větší zátěž než ten přirozený. Ženy se déle zotavuje, a navíc ji v podbřišku zůstává nevzhledná jizva.
Vždy je pro ženu nejpřirozenější porodit své miminko v poloze, ve které se ji bude rodit nejlépe. I dnes ale spousta lékařů nutí ženy rodit v klasické poloze na zádech s roztaženýma nohama, aniž by si uvědomili, že takto gravitace nefunguje. Pokud porod nepostupuje, jak má, porodní sestry mohou mamince pomoci vytlačit miminko. Pasé je ale skákání na břicho nebo jiné metody, které mohou miminku naopak ublížit.