Menu
Úvod  › 

Postinor: Účinná a bezpečná antikoncepce?

Zatím pilulku "poté" nedostanete bez lékařského předpisu a mluví se o ní jako o poslední možnosti po nechráněném sexu. Podle nejnovějšího výzkumu by se však Postinor klidně mohl začít užívat jako běžná antikoncepce.

Postinor má velmi nelichotivou pověst. Přichází si pro něj ženy, které postoupily nechráněný sex, ale chtějí zabránit těhotenství. Stojí kolem pěti set korun a protože kvůli vysokému obsahu hormonů představuje značný zásah do organismu, lékaři bojují proti tomu, aby byl volně prodejný. Nese s sebou totiž řadu negativních vedlejších účinků, o kterých by měla být žena vždy poučená. Podle nejnovějšího výzkumu, který citovala agentura Reuters, by se však pilulka "poslední záchrany" mohla stát běžně využívanou antikoncepční metodou.

Výzkum publikovaný v magazínu Obstetrics and Gynecology je založený na přehledu předchozích studií syntetického hormonu, levonorgestrelu, který je používán právě při výrobě pilulky "poté." Vědci porovnávali Postinor s kondomy a spermicidy z hlediska nechtěných těhotenství a výsledky vyzněly velmi příznivě pro pilulku "poslední záchrany." Je však potřeba dodat, že srovnání neprobíhalo mezi Postinorem a klasickou hormonální antikoncepcí.

Ženy, které užily pilulku po styku, měly přibližně pětiprocentní šanci, že otěhotní, kdežto u použití kondomu je toto "riziko" šestnáct procent. Na druhou stranu se lékaři shodují, že Postinor nemůže být nikdy tak spolehlivý jako dlouhodobě užívaná hormonální antikoncepce.

Nicméně autoři zmiňovaného výzkumu uvádějí, že je zbytečné, aby ženy, které mají sex jen příležitostně, užívaly dlouhodobě hormonální antikoncepci, která může jejich tělo zatěžovat také řadou vedlejších účinků. V takovém případě je, podle jejich názoru, lepší a šetrnější, pokud jako antikoncepce zafunguje právě Postinor.

Patnácti studií, jejichž zkoumáním se vědci zabývali, se zúčasnilo 8 400 žen, z nichž 267 nakonec otěhotnělo i přes užití Postinoru. Jako nejčastější vedlejší účinek se dostavila opožděná nebo naopak předčasná menstruace, která se objevila až u devíti žen z deseti. Na druhou stranu téměř sedmdesát procent žen bylo ochotno pilulku příště znovu využít i za cenu toho, že by se mělo nepravidelné krvácení opakovat. Pro většinu žen nepředstavoval tento vedlejší účinek důvod pro odmítnutí Postinoru.

Levonorgestrel zastavuje ovulaci, což je princip, na kterém funguje i klasická hormonální antikoncepce. Jako antikoncepce už funguje pilulka poté v některých afrických a asijských zemích. Před tím, než bude však Postinor dostupný jako běžná antikoncepce, je potřeba provést další testy pro zjištění dalších případných zdravotních rizik a vedlejších účinků, které by mohly být spojeny s pravidelným užíváním pilulky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
Překvapivé důvody, proč ženy nehubnou
Antikoncepce na tlusté ženy nezabírá
Likvidátor sexu? Antikoncepční pilulka!