Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Vlohy k potratu se nedědí a nemůže ho způsobit stres nebo únava. Poznáte ho podle krvácení, které však nemusí být souvislé. Čtěte, co o strašáku těhotných ještě možná nevíte.
Potraty jsou mnohem častější, než si řada lidí myslí a postihují kolem patnácti procent všech těhotenství. I přesto zůstávají stále velkým tabu a řada žen se svým problémem zůstane osamocená. Představujeme vám největší mýty o potratu, jeho nejčastější příčiny a příznaky, podle kterých ho poznáte:
Největší mýty o potratu
Lež:Potrat je podmíněný geneticky. To, že vaše matka prodělala potrat, neznamená, že podobný osud potká i vás. "Vlohy" k potratu nejsou vrozené, ani se nedějí.
Lež: Vyčerpání a stres způsobují potrat. Vliv stresu nebo velké únavy na zvýšené riziko potratu nebyl nikdy prokázán. Mnohem rizikovější je například konzumace alkoholu, nebo kouření, které pravděpodobnost potratu významně zvyšuje.
Lež: Potrat postihuje jen malé množství žen. Za život prodělá potrat alespoň jednou přibližně dvacet procent žen. Riziko roste s vyšším věkem matky, kdy existuje větší riziko, že bude embryo geneticky poškozené.
Lež: Všechny potraty jsou stejné. Je velký rozdíl mezi prvními a opakujícími se potraty. Přibližně jedno procento žen prodělá tři a více potratů. Jednou prodělaný potrat o něco zvyšuje riziko opakování.
Příčiny potratu
První těhotenství: Potraty jsou častější u prvních těhotenství, kdy není děloha na udržení vajíčka ještě zcela připravená. Další těhotenství však mohou již probíhat bez nejmenších problémů.
Genetické poškození: Devadesát procent časných spontánních potratů reprezentuje právě genetické poškození. Pokud trpí plod genetickou abnormalitou, tělo ženy embryo odmítne, coby "cizí předmět" a vyloučí ho. Tato příčina opět nemá žádný vliv na další těhotenství.
Mužský faktor: Kvalita mužského spermatu může být v některých případech důvodem opakujících se potratů. Tuto příčinu odhalí pouze odborné vyšetření.
Hormonální nerovnováha: Pokud se potrat objeví po sedmém nebo osmém týdnu těhotenství, mohou být důvodem hormony. Tento problém se obvykle řeší podáváním přípravků s obsahem progesteronu, které žena užívá do dvanáctého týdne těhotenství.
Abnormality dělohy: Potraty mohou být způsobené také deformací dělohy nebo děložního čípku. V některých případech se může důsledkem tlaku plodu začít otevírat děložní čípek a dojít k potratu.
Infekce: Předpokládá se, že některé infekce nebo sexuálně přenosné choroby mohou být příčinou potratu.
Příznaky potratu
Příznaky potratu se liší podle délky těhotenství, ale existují určité varovné signály, na které byste si měli dát zvláštní pozor:
Krvácení: Jde o hlavní varovný příznak potratu. Krvácení se může lišit, může klidně i ustat a pak začít znovu. Pokud krvácíte delší dobu, měla byste se okamžitě rozjet do nemocnice. Snažte se co nejvíc ležet.
Bolest a krvácení: Samotný potrat obvykle nebolí, ale jeho začátek mohou ohlašovat křeče v pánevní oblasti, průjem, zvracení, či bolest v podbřišku. Pokud nejsou tyto bolestivé symptomy spojeny s krvácením, není potřeba jet do nemocnice.
Vymizení těhotenských symptomů: Pokud některé těhotenské příznaky (například nateklá a napjatá prsa) zčistajasna zmizí, může jít opět o signál potratu. Je potřeba absolvovat ultrazvuk, který případný potrat odhalí, protože mrtvý plod může zůstat v děloze po čtyři až deset týdnů.
Nejčastější příčiny potratu
Jak se vyrovnat s potratem
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte