Menu
Úvod  › 

Praktiky podvodných firem

Potřebujete rychle peníze, ale v bance jste nepochodili? Lákají Vás reklamy na internetu, v novinách nebo na letácích? Jistě, jejich nabídka je lákavá. Nabízí rychlé schválení a peníze na ruku okamžitě pro všechny ? zaměstnance, důchodce, i maminky na rodičovské dovolené, a to bez to dokládání příjmů a nahlížení do registrů. Ovšem už vám málokdy řeknou, co za to naopak požadují. V našem článku se dočtete, na co si dát pozor a jak se takovýmto ?dobrákům? vyhnout.

Poplatky předem

Jakmile po Vás bude zástupce nebo zprostředkovatel takovéto společnosti chtít poplatek ještě před tím, než začne schvalovací proces, zpozorněte. Většinou se skrývá pod hlavičkou "Administrativní náklady" nebo něco podobného. Občas ho po vás můžou chtít ve chvíli, kdy vám byla půjčka údajně schválena. Výše poplatku může být různá. Většinou to bývá ale tolik, aby si člověk řekl "Ale jo, stojí mi to za to. Těch pár tisícovek ještě mám." Jenže co následuje? Člověk na druhém konci stolu shrábne vašich "pár tisíc" a zmizí a vy už ho nikdy neuvidíte. Ani vaše peníze. Dozvíte se, že půjčka nebyla schválena, případně se nedozvíte ani to.

Odměny z půjčky

Dalším častým znakem ne úplně férového poskytovatele půjčky jsou poplatky po uzavření úvěru. Tato částka se většinou uvádí v procentech z celkové výše vaší půjčky. Často to bývá 20-30%. Peníze v tomto případě sice dostanete, ale dost vysokou část z nich odevzdáte. A nejen touto odměnou, ale také následnými úroky při splácení.

Smlouva - přečtěte si všechno

Při podepisování smlouvy o úvěru si důkladně přečtěte všechno. Ano, doslova všechno. Ono sice hezky vypadá, že si půjčíte částku takovou a pak vrátíte částku makovou. Ale to není vše.

RPSN

Za jakých podmínek vrátíte zmíněnou částku? Jsou v ní všechny poplatky? S tím vám pomůže výše RPSN, neboli roční procentuální sazba nákladů. Z ní vyčtete úroky nejen z půjčky samotné, ale z půjčky a veškerých poplatků, jako poskytnutí půjčky, vedení a správa půjčky, úvěrové pojištění atd.

Sankce

Další důležitá věc ve smlouvě jsou sankce. Těch může být celá řada a většinou bývají opravdu likvidační.

  • Předčasné splacení a mimořádné splátky - Pokud máte v plánu půjčku doplatit dříve či splácet vyšší částky, abyste to měli dříve "z krku", dejte si pozor, za jakých podmínek je to možné. Může se vám stát, že při doplacení zbytku úvěru zaplatíte i několikanásobně více, než kdybyste ho poctivě spláceli.
  • Prodlení při splácení - Přesně tohle je takzvaná dojná kráva těchto společností. Pořádně si přečtěte, co vás čeká, když se zpozdíte se splátkou. Velice snadno se může stát, že než se nadějete, bude na vás zvonit exekutor a vy přijdete o střechu nad hlavou. A to ani není třeba, abyste nemovitostí ručili. A přitom mnohdy stačí, aby se vám jen zpozdila výplata a tím pádem neodešel trvalý příkaz v daný den. Opravdu stačí opozdit se o den nebo dva.

Číst, číst a číst. Klidně třikrát

Ano, ještě jednou - opravdu si smlouvu důkladně pročtěte, klidně třikrát. Zástupce společnosti se na obsah neptejte. Může vám říct cokoliv, a ve smlouvě to přitom může být úplně jinak. A co je psáno, to je dáno.

Dejte pozor také na časový a psychický nátlak typu "Manažer, který vám to má schválit, je v kanceláři už jen pár minut, rychle to podepište a jdeme za ním." Klidně řekněte, že si chcete vzít smlouvu domů a prostudovat. Také můžete říct, že si ji projdete doma s právníkem. Jakmile se poskytovatel začne cukat, tlačit na vás, nebo dokonce vyhrožovat, zvedněte se a odejděte. Rozhodně se nejedná o poctivce a vy byste nad svým rozhodnutím podepsat smlouvu později jedině zaplakali.

Když už jste pochybnou smlouvu uzavřeli...

  • Je důležité mít u sebe kopii smlouvy. Ať víte, co jste podepsali, a můžete se o to opřít. Případně, ať si máte co vzít k právníkovi, pokud budete muset řešit nějaké nekalé praktiky této společnosti.
  • Máte právo se poradit s právníkem, i když jste podepsali jakoukoliv dohodu o mlčenlivosti. Ano, na to máte nárok ze zákona, ať vám tvrdí, co chtějí. Navíc je váš právní zástupce vázaný povinností mlčet o všem, co spolu probíráte a bez vašeho souhlasu nesmí například ani vypovídat u soudu.
Pokud je ovšem ve smlouvě rozhodčí doložka, kdy o jakýchkoliv sporech rozhoduje rozhodčí rada, nepomůže vám už ani váš právní zástupce. O všech sporech rozhoduje totiž právě tato rada, která většinou bývá společností domluvená.
  • Pokud se vám cokoliv nezdá, neřešte to sami, ale obraťte se na právníka. Spousta jich alespoň poradí, aniž by si účtovali nějaké nehorázné poplatky. Také existují poradny ve finanční tísni, které jsou zdarma úplně.

Poslední rada

Nevěřte nikomu, kdo vám nabízí snadno získatelné peníze, a nepodepisujte nic, co se vám dle výše zmíněného nezdá být v pořádku. Raději to proberte s právním zástupcem nebo zkušeným finančním poradcem. A rozhodně neplaťte nikomu nic předem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články