Menu
Úvod  › 

Pravda a mýty o potratu

Je stále častější a děsí se ho každá těhotná žena. Situace, kdy těhotenství skončí potratem, je jednou z nejnáročnějších zkoušek, které vás v životě mohou potkat. Co byste o něm měli vědět?

Všechny těhotné ženy se strachují o zdraví svého nenarozeného dítěte a tyto obavy jsou zcela přirozené. Bohužel i kdybyste se utrápila, potratu tím nezabráníte. Potrat v časné fázi těhotenství je totiž v naprosté většině případů spojen s chromosomálními abnormalitami dítěte a nedá se mu bohužel nijak zabránit. Jakékoli výčitky svědomí, že jste potrat sama zapříčinila, jsou tudíž zbytečné.

Statistiky potratu

Vzhledem k tomu, že některé ženy potratí v tak časných stádiích těhotenství, že ani nezjistí, že byly těhotné, je velmi těžké určit přesný výskyt potratů. I když ale lékaři neznají přesný počet potratů, ke kterým dojde ještě dřív, než si žena udělá těhotenský test, odhadují, že potratem skončí jedno ze tří těhotenství.

V pokročilejších fázích těhotenství, tedy do dvacátého týdne, skončí potratem každé páté těhotenství. Dobrou zprávou je, že v čím vyšším týdnu jste, tím menší je pravděpodobnost, že vaše těhotenství skončí neúspěšně. Naprostá většina potratů se totiž odehraje před třináctým týdnem těhotenství.

Jak poznáte potrat?

I když mírné křeče v podbřišku a lehké krvácení představují velmi obávané symptomy, jejich výskyt nemusí být nutně svázán s potratem. U jedné ze čtyř žen se tyto příznaky v časných stádiích těhotenství objeví a přesto celá řada z nich porodí zdravé dítě v termínu.

Ke krvácení v časných stádiích těhotenství může vést řada důvodů, které nemají nic společného s potratem. Může například jít o takzvané zahnizďovací krvácení, které se objeví, když se oplodněné vajíčko zahnizďuje do stěny dělohy. Krvácení může vyprovokovat i změna hormonální hladiny a obvykle se objeví v termínu, kdy očekáváte svou menstruaci. V takovém případě je krvácení obvykle slabší než normální menstruace a trvá pouze den nebo dva. Příčinou krvácení mohou být i cysty, nebo infekce. Ačkoli krvácení nemusí v žádném případě ukazovat na probíhající potrat, rozhodně byste měla vyhledat svého lékaře a informovat ho o možných komplikacích.

Pokud je krvácení nebo křeče silné, krev je jasně červená, nebo se v ní dokonce objevují kousky sliznice, nebo sražené krve, měla byste vyhledat lékařskou pomoc okamžitě. V takovém případě je totiž pravděpodobné, že skutečně probíhá potrat.

Po potratu

Neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval, že pokud jste jednou prodělala potrat, máte větší pravděpodobnost, že se tato situace bude i v budoucnu opakovat. Většina žen, která potrat prožila, donosila při dalším těhotenství zdravé dítě. Ke specializované léčbě se obvykle nepřikračuje dříve, než žena prodělá tři nebo čtyři potraty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se vyrovnat s potratem
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?
Opakovaný potrat není překážkou úspěšného těhotenství
Chemické těhotenství: Noční můra všech těhotných