Přecpáváte se? Můžou za to vaše geny!
Nedaří se vám hubnout a omezit přísun jídla? Podle nového výzkumu za to mohou vaše geny, které ovlivňují nejen vaše chutě, ale také kolik jídla zkonzumujete a jak často jíte.
Jde o relativně nový obor genetiky, který způsobil skutečnou revoluci mezi odborníky na životní styl. Vědci totiž tvrdí, že stejně jako je geneticky podmíněna barva našich očí nebo vlasů, ovlivňují geny i to, kolik, co a jak často jíme.
Ukazuje se, že za to, zda budete bojovat celý život s váhou, nebo budete zvysoka kašlat na diety, zodpovídá pět tři sta genů. Tato genetická sada ovlivňuje rychlost metabolismu, absorpci tuků a reakci těla na sportování. Kromě toho vědci objevili i nové geny, které zodpovídají za individuální chutě, pocit hladu i nasycení.
"Předpokládáme, že každému chutná jídlo stejným způsobem, ale tak tomu není," říká vedoucí výzkumu Joffe. "Zjistili jsme například, že lidé se liší i v tom, do jaké míry vnímají chuť jídla. Jeden pól tvoří lidé, kteří vnímají chuť jídla velmi silně, a druhý potom lidé, pro které je chuť jídla nazajímavá a podružná. Lidé z první skupiny mají tendenci zkonzumovat menší množství jídla, zatímco lidé s méně intenzivním vnímáním chuti konzumují mnohem více jídla. Výzkum také ukázal, že lidé s méně intenzivním vnímáním chuti přibírají mnohem více a bojují častěji s váhou."
Citlivost chuti je způsobena individuálními rozdíly v hustotě chuťových pohárků, která je podmíněna geneticky. "Například někteří lidé vnímají více hořkou chuť, zatímco jiní jsou citlivější na sladkou," říká Joffe. Logickým důsledkem zvýšené citlivosti například na hořké je vyhýbání se těmto potravinám (v tomto případě například zeleniny) a nahrazování je jinými (u lidí přecitlivělých na hořkou chuť se objevuje většínou vyhledávání sladkých potravin). Právě taková přecitlivělost způsobuje jednostranně zaměřený jídelníček a tendence k přibírání na váze.
Stejným způsobem ovlivňují údajně geny i naše vnímání hladu a nasycení. Vědci totiž také dokázali, že genetická výbava zodpovídá za to, že někteří lidé jsou zkrátka hladovější než jiní. Zatímco některým lidem stačí k pocitu nasycení jen malé porce, jiní potřebují k témuž pocitu nasycení mnohem větší porce.
Na druhou stranu autoři studie důrazně upozorňují, že problémy s nadváhou není možné svádět pouze na genetickou výbavu - svůj podíl mají samozřejmě i socioekonomické, tělesné i enviromentální faktory. Pokud však budete znát své genetické dispozice, můžete jim přizpůsobit své chování a poznat, co pro vás představuje největší hrozbu.
7 důvodů, proč se vám nedaří zhubnout
Test: Co má víc kalorií?
5 zvyků přirozeně štíhlých lidí
Nový trend v hubnutí: Nutriční typologie
15 způsobů, jak spálit 250 kalorií