Předčasný porod: Jak ho poznáte
Porod před regulérním termínem je strašákem všech těhotných žen. Kdy je jeho riziko největší a jaké příznaky by vás měly varovat.
Poslední týdny těhotenství jsou obvykle ve znamení značné nervozity, zejména pokud čekáte své první dítě. Nejste si jistá, co je vlastně normální, kdy máte začít plašit a vlastně ani nevíte, co očekávat. Jednou z nejčastějších obav, které nastávající matky pociťují, je strach z předčasného porodu, který vždy představuje ohrožení pro dítě i pro matku.
Každý pátý porod je předčasný
Jako předčasný porod se označuje porození dítěte, ke kterému dojde v sedmatřicátém týdnu těhotenství nebo před ním. Bohužel je předčasný porod častější, než se řada lidí domnívá, a jeho riziko stoupá, pokud čekáte dvojčata nebo trojčata. Průměrný porod dvojčat se odehrává v sedmatřicátém týdnu těhotenství, u trojčat je to potom třiatřicátý týden. Pokud čekáte "jen" jedno dítě, riziko předčasného porodu činí dvacet procent. I když předčasný porod představuje riziko pro dítě i matku, péče o předčasně narozené děti se stále zlepšuje a šance předčasně narozených dětí jsou stále lepší.
Ve většině případů nelze, podle lékařů, určit, proč k předčasnému porodu dochází, nicméně některé rizikové faktory mohou jeho riziko zvýšit. Podle lékařských statistik je příčinou třetiny předčasných porodů infekce. Pokud už jste jednou předčasný porod prodělala, jeho riziko u dalšího těhotenství rapidně vzrůstá. Svou roli hrají i takové faktory, jako je věk, sociální příslušnost, vzdělání, nebo práce, které vykonáváte. Pokud vaše zaměstnání vyžaduje velkou fyzickou aktivitu, riziko předčasného porodu je vyšší. Stejně tak zvyšuje riziko předčasného porodu i kouření, užívání drog, nebo podváha. A konečně může předčasný porod vyprovokovat i silné krvácení, abnormality dělohy, slabý děložní čípek, nebo předčasné prasknutí plodové vody.
Předčasný porod mohou vyvolat i sami lékaři, pokud například zjistí, že se dítě nevyvíjí tak, jak by mělo, nebo se vyskytnou nějaké jiné abnormality. Nicméně uvedené faktory neznamenají, že nutně k předčasnému porodu musí dojít, pouze zvyšují jeho potencionalitu.
Příznaky porodu
Symptomy předčasného porodu jsou v podstatě stejné jako příznaky porodu v regulérním termínu, tedy: kontrakce, bolest zad, odtečení plodové vody. Právě ohledně posledního příznaku však odborníci upozorňují, že prvorodičky si často nejsou jisté, zda u nich došlo skutečně k prasknutí plodové vody, nebo k úniku moči. Jakmile máte pochybnosti, měla byste je proto raději konzultovat s odborníkem. Na druhou stranu však může předčasný porod probíhat i bez obvyklých porodních příznaků, právě kvůli určitým abnormalitám, které předčasný porod vyvolaly.
Pokud máte podezření na předčasný porod - ať už kvůli podezření na únik plodové vody, nebo kvůli tomu, že vám začaly kontrakce, je potřeba, abyste okamžitě vyhledala lékaře. A to i v případě, že si nejste svým podezřením jistá.
Jestliže se skutečně jedná o předčasný porod, lékaři vám mohou podat léky, které vaše kontrakce utlumí a porod se tak zastaví. Bohužel se zastavení porodu obvykle podaří pouze dočasně. Nicméně během této doby mají lékaři možnost podat vám kortikoidy, které urychlí vývin plic vašeho dítěte. Počítá se tedy každá hodina navíc.
Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?
Jak získat zpátky postavu po porodu
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle
Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?
Otec u porodu: Máte se ho zúčastnit, nebo ne?