Menu
Úvod  › 

Překvapivé důvody, proč ženy nehubnou

Snažíte se ze všech sil shodit zadek, břicho, nebo stehna a výsledek je pořád víc než mizerný. Možná, že chyba není na vaší straně, ale za vytrvalé špeky může některý z následujících důvodů.

Většina lidí už dávno ví, že k tomu, aby zhubli, je potřeba méně jíst a víc se hýbat. Jenže je klidně možné, že tohle všechno už děláte a přesto se vás špeky drží jako přibité a nedaří se vám hubnout tak, jak byste si představovala - nebo dokonce stále přibíráte. Měla byste vědět, že vaše dietní úsilí mohou kazit skryté zdravotní problémy. A navíc jejich symptomy mohou být tak nenápadné, že je lékař snadno přehlédne. Tady jsou některé zdravotní nepříjemnosti, které vám brání hubnout:

Snížená funkce štítné žlázy

Štítná žláza produkuje hormony, které řídí způsob, jak naše tělo hospodaří s energií. Snížená funkce štítné žlázy může negativně ovlivnit váš metabolismus, stejně jako ostatní aspekty vašeho zdraví. Odborníci odhadují, že sníženou funkcí štítné žlázy trpí až deset procent dospělých. Častější je u žen a nejčastěji je diagnostikována mezi čtyřiceti a padesáti lety.

Mohla by se tato zdravotní nepříjemnost týkat i vás? Kromě neustálého přibývání na váze a neschopnosti zhubnout si můžete povšimnout únavy, vypadávání vlasů, suché pokožky, bolesti kloubů a svalové slabosti. Patří k ní i silná menstruace, zvýšená citlivost na chlad, či sklon k depresím. Pokud máte podezření, že by se snížená funkce štítné žlázy mohla týkat i vás, požádejte svého lékaře, aby provedl patřičný test, který by měl případné problémy v jejím fungování odhalit. Jestliže se vaše podezření potvrdí, budete užívat hormony, které váš zdravotní stav zlepší.

Polycystické vaječníky

Jedna z deseti žen v plodném věku trpí syndromem polycystických vaječníků (PCOS). Jde o nemoc, při které ženské vaječníky produkují nadbytek mužských hormonů. Kromě toho, že toto onemocnění způsobuje problémy s ovulací a neplodnost, PCOS může jít ruku v ruce s inzulínovou rezistencí, poruchou zpracování krevního cukru. Právě inzulínová rezistence je často spojená s nadměrným ukládáním tuku zejména v oblasti břicha. Pokud zůstane neléčená, může vést inzulínová rezistence až k diabetu typu 2. Váš gynekolog vám může provést hormonální test, který zjistí případnou nerovnováhu mezi testosteronem, progesteronem a estrogenem. Pomůže vám také krevní test, který diagnostikuje hladinu krevního cukru.

Pokud se skutečně potvrdí přítomnost PCOS, je nutné udělat ve vaše, životním stylu velké změny. K tomu, abyste se vyvarovala obezity, bude nutné, abyste dbala na zdravý jídelníček a dostatek pohybu. Jestliže trpíte inzulínovou rezistencí, bude také nutné vyloučit z jídelníčku rafinované cukry. Nebudou-li ani tyto opatření stačit a vaše váha bude neustále stoupat, váš lékař vám nejspíš předepíše metformin, který inzulínovou rezistenci léčí.

Problematické jídlo

Většina lidí ví o tom, pokud trpí alergií na určité potraviny, jako jsou například ořechy nebo mořské plody, ale spousta lidí si vůbec není vědoma potravinové intolerance. Zatímco skutečná potravinová alergie je výsledkem špatného fungování imunitního systému, který vyhodnotí určitou potravinu jako nebezpečnou, potravinová intolerance může mít celou řadu příčin (například nedostatek určitého trávicího enzymu, nebo přecitlivělosti na některé přísady jídla. Mezi takové problematické potraviny patří zejména mléčné výrobky, lepek, vajíčka, sója, obilniny a ořechy. Potravinová intolerance může, mimo jiné, vést k otokům, zadržování vody a s ní souvisejícím přírůstkem váhy. Odborníci odhadují, že potravinová intolerance postihuje přibližně jednoho z deseti lidí.

Pokud často trpíte otékáním, nadýmáním, plynatostí, průjmem či zácpou, může jít právě o projev potravinové intolerance. Přidružené může být i lehké astma, ekzém, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, či únava. Problém by měl být schopný diagnostikovat váš lékař za pomoci přísné diety, z níž typicky na dva až tři týdny vyloučíte mléčné výrobky, pak lepek, vejce a tak dále. Podle zlepšování či zhoršování zdravotních problémů se pak pozná případná potravinová intolerance. Záleží na tom, jak silná a závažná je vaše reakce, ale možná, že budete muset na určité potraviny zcela zapomenout.

Léky na předpis

Váhový přírůstek může být nepříjemným vedlejším efektem některých léků na předpis, jako jsou antidepresiva, steroidy a někdy dokonce i antikoncepce (v důsledku dočasného zadržování tekutin). Pokud si tedy všimnete váhového přírůstku jen několik týdnů poté, co jste začala užívat nové léky, měla byste na tuto skutečnost upozornit svého lékaře. Ale pozor; tento efekt může být i velmi pozvolný a dostavit se až po několika měsících.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dietní plán: 6 kilo za 30 dní
Zabiják vaší diety? Víkendy!
Hubnutí podle věku: Dieta ve 20, 30 a 40
Chutě na nezdravá jídla: Proč nemůžete zhubnout?