Menu
Úvod  › 

Překvapivé triky pro ploché břicho

Marně bojujete s břichem přetékajícím přes pásek džínů? Zapomeňte na všechny neúčinné diety a osvojte si několik jednoduchých triků, které vám pomohou redukovat přebytečné centimetry.

Cítíte se po jídle nepohodlně v kalhotách a máte pocit, jako byste po každém obědě definitivně ztratila pas? Žaludek je jedna z nejcitlivějších tělesných zón a pokud ho zvládnete, máte vyhráno i nad svou kolísající váhu. Tady jsou jednoduché tipy, které vám v tom pomohou.

Prevence problémů

Žaludek je klíčovou částí trávicího traktu a ovlivňuje ho sebemenší problém, který se v metabolismu vyskytne. Kvašení, "bublinkové" nápoje, vzduch spolykaný spolu s jídlem, zácpa, stres a emoce vůbec mohou způsobit bolestivost žaludku, nadýmání a další problémy.

- Dejte si čas. Čím rychleji jíte, tím víc hltáte a tím víc vzduchu spolykáte. Navíc se tak významně zvětšuje množství potravin, které zkonzumujete. Pamatujte si, že u stolu byste měla sedět minimálně třicet minut a dokonale rozžvýkat dokonale každé sousto.

- Zaměřte se na vlákninu. Potřebujete jí 25 až 30 gramů za den a najdete ji v celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině. Řeč je o vláknině, která působí blahodárně na pohyb střev. Příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru a pomáhá tak udržet na uzdě váš hlad. Její konzumaci však na druhou stranu nepřehánějte, protože příliš velké množství může dráždit střeva a způsobovat nadýmání.

- Buďte masožravcem. Libové maso, ryby a vejce jsou vynikajícím zdrojem energie a dodají vašemu tělu životně důležité proteiny. A to bez toho, aby zatěžovaly váš trávicí trakt zbytečným kvašením.

- Přemýšlejte o soli. Nadměrné solení může vést k zadržování vody v organismu. Byla byste přitom překvapená, kolik lidí sáhne automaticky po slánce ještě předtím, než jídlo vůbec ochutná. Snažte se také omezit spotřebu polotovarů, které často obsahují nadměrné množství soli.

- Hýčkejte svůj metabolismus. Pokud se potýkáte s potížemi spojenými s trávením, nakupte si probiotické doplňky stravy. Trpíte na zácpu? Zařaďte do svého jídelníčku fíky a švestky. Nejprospěšnější budou vašemu trávicímu traktu ráno.

- Dýchejte správně. Zkuste alespoň pár minut denně myslet na to, že byste měla dýchat zhluboka ze žaludku a nikoli jen povrchně z hrudníku. Vaše tělo se tak mnohem lépe zbavuje toxinů. Lehněte si na záda, položte jednu ruku na svůj žaludek a zhluboka se nadechněte. Zkuste si uvědomovat průchod vdechnutého vzduchu rameny, k lopatkám, podél žeber až do žaludku. Stejným způsobem potom vydechněte.

Eliminujte tuky

Pokud jíte příliš mnoho nevhodných potravin, velmi snadno si kolem pasu vybudujete bytelnou pneumatiku. Teď je na čase se jí zbavit:

- Cvičte. K tomu, abyste zbavila tuku kolem pasu, budete muset zapojit pohyb. Ideální je sportování s frekvencí třikrát týdně půl hodiny (ideální je běh, rychlá chůze, plavání, jízda na kole, aerobic). Snažte se také do svého programu zařadit co nejvíc procházek.

- Šetřete cukrem. Rychlé cukry (obsažené typicky v zákuscích, sladkostech, slazených nápojích a podobně) zvednou rapidně hladinu vašeho krevního cukru a způsobí ukládání kalorií ve formě tuku kolem pasu.

- Hlídejte si příjem kalorií. Problém je, že zkonzumujeme mnohem víc kalorií, než dokážeme spálit a ty se potom ukládají v podobě tuku na našem těle. Některým lidem se usazuje tuku na hýždích a stehnech, jiní tloustnou spíš na břiše (závisí to na typu postavy a genetické výbavě). Zkuste si jeden týden zapisovat, co všechno jste snědla (a nepodvádějte, počítá se i jedna sušenka ke kávě) a potom si svůj jídelníček přepočítejte na kalorie. Snadno tak identifikujete, jaké konkrétní prohřešky ve stravování stojí za vašimi pneumatikami.

- Namasírujte se. Naučte se sama masírovat a krouživými pohyby prokrvujte kůži na břiše a bocích. Při masáži používejte jemný tlak, aby se problematické partie prokrvily a tukové zásoby se tak lépe spalovaly.

Posilujte

Problémy s žaludkem mohou být překvapivě často způsobeny nedostatkem pohybu a špatným postojem. Uvědomte si, jak často sedíte ohnutá, tak že si tlačíte na žaludek. To vede ke zpomalování pohybu střev, ochabování svalů, deformování pánve i bolesti zad.

- Narovnejte se. Na fungování žaludku má vliv postavení lopatek, hrudní kosti, ale i klíční kosti nebo pánve. Pokuste se myslet na to, abyste seděla rovně a dávala si pozor na správný postoj.

- Zeštíhlete v pase. Pokud se vám podaří zeštíhlet o centimetry v pase, budete působit mnohem hubeněji. Štíhlý pas vám vykouzlí například badminton, veslování, ale i tanec, nebo bojová umění.

- Zatáhněte břicho. Zdá se, že jde o primitivní radu, ale skutečně funguje. Snažte se držet zatažené břicho prakticky neustále, ať už jdete ráno do práce, stojíte v autobuse, nebo cvičíte. Posilujete tak a rýsujete břišní svaly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Cvičení pro lepší postavu