Menu
Úvod  › 

Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje

Ve fitku téměř i nocujete, cvičíte každý den a snažíte se vysoustružit si dokonalou postavu v co nejkratším čase. Podle expertů si příliš intenzivním tréninkem říkáte o vážné zdravotní problémy.

Cvičení má pověst skrz naskrz pozitivní aktivity a v naprosté většině případů tkví problém v tom, že lidé sportují málo a měli by do svého programu zařadit více pohybu. Co když se ale situace obrátí a cvičíte příliš mnoho? Pohyb je jako droga a stejně jako v jejich případě vám jeho příliš velké množství způsobí řadu problémů.

Zranění holení, patní ostruhy, či záněty "achilovek" jsou častými následky, které s sebou přetrénování nese. Vaše tělo není nezničitelné a pokud jej denně vystavujete nadměrné zátěži, říkáte si o zdravotní problémy. O tom, že se vám tělo snaží naznačit, abyste zvolnili, svědčí nadměrná únava, podrážděnost, náladovost, zvýšený krevní tlak či horečka.

K tomu, abyste se přetrénovali, nemusíte být vrcholovým sportovcem. Přetrénování vás může potkat při běhu, jízdě na kole, plavání i posilování. Každý má své hranice někde jinde a to, co pro jednoho člověka může představovat snesitelnou zátěž, pro jiného už může být příliš. Jako přetrénování se obvykle označuje řada symptomů, které se objeví v situaci, kdy vaše tělo už není schopné zotavit se z přemíry cvičení, které na něj nakládáte. Pokud dál pokračujete ve sportování, je mnohem náchylnější ke zranění a úrazům.

Vaše tělo potřebuje adekvátní výživu i odpočinek proto, aby mohlo "rekonstruovat" ty části těla, které jste trénovali. To však nejsou jen svaly, ale i kosti, srdce a plíce. Vaše tělo se tréninku a požadavkům, které na něj kladete, dokáže přizpůsobit, ale musíte zátěž zvyšovat postupně a dát mu dostatek času, aby si na ni dokázalo zvyknout. Pouze postupné zvyšování zátěže má na organismus pozitivní vliv. Pokud při tréninku překročíte své limity, čas na rekonvalescenci bude mnohem delší a může dojít i k poškození zdraví.

Problémem u přetrénování je, že jeho symptomy se zpočátku projevují nenápadně a můžete je snadno zaměnit s řadou dalších problémů. Vaší pozornosti by neměly ujít opakující se, nebo nehojící se zranění, jako je například zánět šlach, nebo zátěžové zlomeniny. Nepodceňujte ani nemoci způsobené sníženou funkcí imunitního systému, snížená výkonnost, chronická únava, rapidní úbytek váhy, nebo například ranní bušení srdce.

Klíčovým faktorem v rekonvalescenci po přetrénování je dostatek času. Vaše tělo potřebuje dostatek živin, odpočinku i spánku k tomu, aby se dokázalo zregenerovat. Jen pokud dáte svým svalům dostatek odpočinku, mohou dostatečně posílit. Dostatek času na rekonvalescenci potřebuje i vaše srdce i plíce, kosti i klouby. Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci a příjem proteinů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vybudujte si tělo, které chcete
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
Velký přehled cvičení na různé části těla