Menu
Úvod  › 

Prevence obezity? Kojení!

Potýkáte se s kojení a přemýšlíte, jestli to vzdát, nebo ještě zabojovat? Vědci přišli na další důvod, proč se vám vyplatí kojit.

Svět už se dávno nepotýká jen s obezitou mezi dospělými, ale stále vážnějším problémem je i nadváha dětí. Přitom nemusíte utrácet horentní částky za pochybné potravinové doplňky, nejlevnější recept na dětskou obezitu máte přímo doma a zadarmo.

Kojení je už dlouhou dobu považováno za nejzdravější alternativu pro nejmenší děti, ale teprve nedávno odborníci zjistili, že kromě dalších zdravotních přínosů může působit i jako prevence vzrůstající dětské obezity.

Zatímco buclatá miminka jsou sladká, tlusté děti rozhodně roztomile nepůsobí a nadváha ohrožuje mimo jiné i její zdraví. Jedním z možných vysvětlení souvislosti mezi nekojenými dětmi a obezitou je skutečnost, že rodiče často krmí dítě tak dlouho, dokud není láhev prázdná a své potomky překrmují. Děti krmené z lahve si tak mají větší apetit. Láhev s krmením je totiž velmi jednoduchým řešením, když se rodiče pokoušejí uklidnit dítě. Nabídnou mu tak krmení, i když důvodem pláče nemusí být hlad. Děti si také mohou zafixovat, že jídlo je řešením jakéhokoli problému a psychické nepohody.

Kojené děti mají také větší kontrolu na tím, kolik mléka vypijí, a tak mají i lepší kontrolu nad svým apetitem i v budoucnu. Kojené děti přestávají sát v okamžiku, kdy se cítí syté. Další teorie předpokládá, že mateřské mléko může obsahovat látky, které upracují dětský metabolismus. Nikdo zatím totiž přesně nedokázal určit, jaké látky mateřské mléko obsahuje a neexistuje tak jeho přesný duplikát. Každé mateřské mléko je totiž geneticky odlišné a přizpůsobené přesně potřebám konkrétního dítěte; žádné umělé mléko ho tak nemůže v plné míře nahradit.

Normální váhový přírůstek novorozeného kojeného dítěte je mezi patnácti až třiceti gramy za den přibližně do tří měsíců dítěte, potom se váhový přírůstek postupně snižuje. Pokud své dítě krmíte z láhve, měli byste si u dětí všímat signálů hladu, jako je například neklid, či cucání prstů, a nedávat mu pít, kdykoli zapláče. Pro vaši představu; kojené děti pijí přibližně každé dvě až tři hodiny, takže jde o osm až dvanáct krmení během čtyřiadvaceti hodin.

Odborníci doporučují, aby děti byly plně kojené prvních šest měsíců života a přikrmované ke kojení do jednoho roku. Do prvních narozenin by mělo, dle doporučení odborníků, mateřské mléko tvořit přibližně osmdesát procent jídelníčku dítěte. Kromě obezity poskytuje mateřské mléko ochranu před diabete typu 1, ušními infekcemi, průjmy i alergiemi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kojení v mateřství