Prevence proti zánětům středního ucha? Žvýkačky!
Trpí vaše dítě na ušní infekce? Zásobte ho na zimu žvýkačkami obsahující xylitol a záněty středního ucha by se mu měly vyhýbat. Dokázala to nová studie.
U dětí žvýkajících žvýkačky s obsahem umělého barviva xylitolu se objevuje o čtvrtinu menší výskyt ušních infekcí, ve srovnání s těmi dětmi, které žvýkaly "obyčejné" žvýkačky, nebo nežvýkaly vůbec. Dokázala to nová studie provedená stomatology na univerzitě v Torontu.
Sledované děti dostávaly žvýkačky s obsahem xylitolu pětkrát denně po jídle a žvýkaly je po dobu dvou až třech měsíců. Vědci zjistili, že žvýkání tohoto typu žvýkaček bylo efektivní i u akutního zánětu středního ucha, který je nejčastější ušní infekcí objevující se u dětí. Vzhledem k tomu, že akutní zánět středního ucha je také nejčastějším případem, kdy jsou malých dětem předepisována antibiotika, lékaři si od výsledků výzkumu slibují snížení jejich množství.
Umělé barvivo xylitol bylo už před časem identifikováno jako prostředek, který zpomaluje množení bakterií a stomatologové jej doporučují i coby prevenci zubního kazu. I když se žvýkačky s jeho obsahem osvědčili i v boji proti ušním infekcím, odborníci zároveň upozorňují na riziko jejich konzumace u dětí mladších čtyř let. Paradoxem je, že ačkoli právě v této věkové skupině se zánět středního ucha vyskytuje nejčastěji, žvýkání žvýkaček lékaři důrazně nedoporučují kvůli riziku možného vdechnutí a udušení.
Žvýkačka jako lék
V rámci výzkumu byly znovu zkoumány i čtyři studie finských vědců, kterých se zúčastnilo víc než tři tisíce dětí, navštěvujících mateřskou školku nebo základní školu. Dětí mladší dvanácti let dostávaly pravidelně xylitol (ve formě žvýkačky, sirupu, nebo bonbónů) či placebo. Tři že čtyřech provedených výzkumů ukázaly snížené riziko ušních infekcí u těch dětí, které konzumovaly xylitol. Čtvrtá studie se zabývala možnou souvislostí konzumace xylitolu a snížení rizika respiračních onemocnění. V tomto případě se však žádný efekt neprojevil.
Xylitol se ukázal nejúčinnější ve formě žvýkaček, sirup ani bonbóny při boji proti ušním infekcím tolik úspěšné nebyly. Konzumace žvýkaček s jeho obsahem se také ukázala jako účinná při snižování množství předepisovaných antibiotik. Děti, které je žvýkaly, potřebovaly o deset procent méně antibiotik ve srovnání s těmi, které užívaly pouhé placebo. Vědci však upozorňují, že ačkoli jsou tyto výsledky velmi slibné, všechny výzkumy byly provedeny pouze v rámci jedné země a je potřeba je ověřit ještě i v jiných zeměpisných šířkách.
Jak to funguje
Příčinou zánětu středního ucha jsou obvykle bakterie Streptococcus pneumonia a Heamophilus influenzae. Tyto bakterie se shromažďují v horních dýchacích cestách (většinou se do těla dostávají nosem) a odtud putují do středního ucha.
Bakterie potřebují ke svému rozmnožování potravu ve formě cukrů. Vzhledem k tomu, že xylitol je umělým sladidlem, nepodporuje bakterie v růstu. Kromě toho ještě snižuje jejich schopnost "usídlení" se v dýchacích cestách a rozmnožování.
Podle odborníků by měly děti však žvýkat žvýkačky maximálně pět až deset minut. To je dostatečná doba, aby mohl xylitol zapůsobit a zároveň nedošlo k poškození zubů a čelisti.
Jak vidí a slyší novorozenci
Záněty středního ucha u dětí
Kousání, bouchání a agresivita u batolete: Co s tím?
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné