Menu
Úvod  › 

Přirozený versus vyvolávaný porod: Hlavní rozdíly

Už jste vyzkoušela všechny zaručené metody, ale vašemu děťátku se stále na svět nechce? Už máte termín, kdy vám začnou porod vyvolávat? Víme, jaké jsou největší rozdíly mezi přirozeným a vyvolávaným porodem.

1. Hormony pracují rozdílně.

Pokud budete rodit přirozeně oxytocin stimuluje kontrakce dělohy, protože působí jako jakýsi klíč, který odemyká oxytocinové receptory v děloze. Během prvního a druhého trimestru těhotenství má děloha aktivních jen velmi málo receptorů, což vás chrání před předčasným porodem. Jak se blíží termín porodu, počet receptorů začne dramaticky narůstat. Jakmile začne přirozený porod, vyplavuje se oxytocin do krevního oběhu, což způsobí kontrakce dělohy a rozšíření děložního čípku.

Oxytocin je vylučován v jakýchsi vlnách, takže kontrakce nejsou pořád stejně silné. Hladina oxytocinu narůstá postupně, takže zatímco na počátku porodu budete mít kontrakce každých dvacet až třicet minut, na konci to bude každých třicet sekund. Typická délka přirozeného porodu se pohybuje kolem deseti hodin, takže má tělo čas přizpůsobit se zintenzivňujícím se kontrakcím.

Vyvolávaný porod nastává v okamžiku, kdy na něj tělo a dítě ještě nejsou připraveny (většinou kvůli zdravotním rizikům, která by s sebou prodlužování těhotenství neslo). To znamená, že není v děloze připraven dostatečný počet receptorů. Do těla je vpraveno velké množství syntetického oxytocinu, který má vyprovokovat kkontrakce. Hladina umělého oxytocinu se zvyšuje tak dlouho, dokud nedosáhnete 3-4 kontrakce za deset minut. Každá kontrakce by měla trvat čtyřicet až šedesát sekund a kontrakce jsou silné hne od začátku.

2. Bolest u kontrakcí je rozdílná.

Hlavním rozdílem mezi přirozeným a vyvolávaným porodem je intenzita kontrakcí. U přirozeného porodu oxytocin stimuluje dělohu ke kontrakcím a dilataci čípku. Zároveň vysílají receptory bolesti vzkaz mozku, aby začal vylučovat endorfiny. Právě endorfiny jsou desetkrát silnější než morfin a dokáží utlumit bolest. Čím více oxytocinu se vylučuje, tím víc stoupá hladina endorfinů.

Při vyvolaném porodu umělý oxytocin neumí spustit tvorbu endorfinů v mozku, tudíž pociťujete mnohem intenzivnější bolest. Přirozený porod začíná pomalu a postupně se kontrakce zintenzivňují, prodlužují a čas mezi nimi se zkracuje. U vyvolávaného porodu nic takového nenastane. Intenzivní bolest nastupuje okamžitě a mozek se jí nebrání vytvářením endorfinů.

3. Rozdílné pohyby.

Při přirozeném porodu rodičky vyhledávají polohy, v nichž je jim pohodlně a bolesti jsou menší. V časných stádiích porodu se ženy ještě v průběhu kontrakcí mohou pohybovat, chodit a hledat optimální polohu pro porod. U vyvolávaného porodu se doporučuje ležet už od začátku kvůli neustálému monitorování životních funkcí dítěte. Možnosti pohybu rodičky jsou mnohem omezenější.

4. Přírodní oxytocin chrání dětský mozek.

Při přirozeném porodu prochází oxytocin, produkovaný tělem matky, skrz placentu. Tento oxytocin "tlumí" dětský mozek v průběhu porodu a chrání ho před poškozením, které se může objevit v důsledku kyslíkové deprivace. Spolu s pomalým rozvojem kontrakcí postupně stoupá hladina oxytocinu a dětský mozek tak je v relativním bezpečí.

Při vyvolávaném porodu umělý oxytocin blokuje schopnost těla produkovat si svůj vlastní hormon. Právě proto děti při vyvolávaném porodu častěji trpí hypoxií (kyslíkovou deprivací).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zbavte se poporodních kil: Příběhy skutečných žen
Domácí porody jsou desetkrát nebezpečnější než porody v nemocnici
15 věcí, které se po porodu stanou minulostí
5 věcí, které bolí víc než porod
5 vět, které vám žádná žena po porodu neodpustí
8 věcí, které zhorší vaše porodní bolestí
6 důvodů, proč mít po porodu dítě u sebe