Menu
Úvod  › 

Příznaky hypochondrie, aneb tak trochu jiná nemoc

Hypochondrie ? neboli hypochondrická porucha ? představuje poruchu psychického rázu projevující se přehnanou starostí o své vlastní zdraví. Lidé trpící hypochondrií jsou zarytě přesvědčeni, že trpí závažným onemocněním, které ale ve skutečnosti vůbec neexistuje. V číslech touto psychickou poruchou trpí 1% populace a 9% má slabší příznaky.

Hypochondrie nerozlišuje a projevuje se rovnoměrně jak u žen, tak i u mužů napříč všemi věkovými kategoriemi - nejčastěji k této psychické poruše dochází až v rané dospělosti. Člověk trpící hypochondrií začne být posedlý zarytou představou, že má jedno nebo dokonce více vážných onemocnění, přičemž spouštěčem těchto mylných představ zpravidla bývá jiná nemoc.

Kořeny hypochondrie

Odborníci se shodují na tom, že počátky hypochondrie sahají až do našeho dětství. Mnoho rodičů dělá tu chybu, že dětem za nemoc slibují určitou odměnu - něco sladkého na zub za klidnou návštěvu u doktora, zajímavou hračku za hodiny strávené v posteli a podobně. A to je chyba. Hypochondři v dospělém věku tak mají představu, že mohou se svým okolím manipulovat - s nemocným člověkem se přeci musí zacházet jako v rukavičkách a musí se k němu přistupovat ohleduplně.

Jak se hypochondrie projevuje?

Mezi nejčastější příznaky této psychické poruchy patří:

  • trvalé zabývání se vlastním fyzickým vzhledem
  • pozornost zaměřená pouze na jeden či dva orgány
  • zhoršení stavu ve stresových situacích
  • zarytá představa onemocnění, které neexistuje
  • normální pocity jsou podávány jako alarmující

Jak si od hypochondrie pomoci?

Lze člověku trpícímu hypochondrií vůbec pomoci, když je přesvědčen o své pravdě? Ano! Máte-li ve svém okolí hypochondra, pak mu můžete zkusit pomoci jeho poruchu překonat díky následujícím tipům:

  • vyslechněte ho, ale nevěnujte mu tolik pozornosti, aby nedospěl k názoru, že ho v jeho smyšlené nemoci podporujete,
  • nedoporučujte mu další léčby nebo vyšetření
  • zkuste mu navrhnout skupinovou terapii.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články