Pro muže: Jak být užitečný při porodu
Už to vypadá, že se tomu nevyhnete a budete muset na porodní sál se svou partnerkou. Co musíte udělat, abyste jí byli užiteční?!
Buďte připravení
Nemusíte nutně studovat hromady knih a článků v časopisech, protože to za vás nejspíš zvládne partnerka. Zkuste si ale přečíst alespoň něco o tom, jak porod probíhá, abyste měli představu, co se děje a co máte očekávat. Pokud budete ze všeho vedle sebe a nebudete mít potuchy, o co jde, budete svou nervozitu přenášet i na partnerku a spíš ji tak znervózňovat.
Poslouchejte personál
Vaše partnerka bude nejspíš na porodním sále trochu mimo a snadno přeslechne pokyny, které jí udílí doktoři a sestry. Pomáhejte jim přetlumočit pokyny a opakujte je partnerce. Při obrovském tlaku, který vyvíjí na její tělo dítě, které se dere ven, například snadno může zapomenout, že nesmí tlačit s otevřenýma očima, aby jí nepopraskaly žilky. Opakujte jí pokyny zdravotnického personálu.
Zeptejte se jí
Zeptejte se jí, jak jí můžete pomoci. Některým ženám pomáhá, pokud je partner drží za ruku, jiné však nesnesou jakýkoli dotyk. Můžete jí nabídnout, že ji budete otírat obličej mokrým ručníkem, že ji budete tlačit bradu na prsa, nebo s ní budete dýchat. Nechte ale na ní, zda něco z toho využije, a počítejte i s variantou, že s vámi nebude chtít komunikovat, nebo vás vykáže ven z porodního sálu.
Neberte si to osobně
Připravte se na možnost, že bude nadávat, bude vulgární a možná dokonce, že budou některé z těchto nadávek směřovat na vaši adresu. Pořád si opakujte, že nic z toho není míněno osobně, ani to neznamená, že by vás neměla ráda. Jde jen o reakci po obrovském stresu a bolesti, kterou vaše partnerka prožívá.
Nepanikařte
Porod není uhlazená a hygienická záležitost. Patří k ní krev, pot i různé tělesné výměšky. Zachovejte klid a nepanikařte. Všechno, co se děje, je naprosto přirozené a za několik dní už vám to nebude připadat zdaleka tak "žhavé." Pamatujte si, že pokud budete působit klidně, budete tak své partnerce nejprospěšnější.
Ptejte se
Pokud se vám nebo vaší partnerce něco nezdá, hned a bez obav se ptejte. Za slušně položené otázky vás nikdo kárat nebude a oba dva budete klidnější, když budete vědět, co přesně se právě děje.
Podpořte ji
Největší pomoc jí prokážete tím, že budete s ní a bude vás cítit vedle sebe. I když na vás možná nebude reagovat, rozhodně vás bude vnímat a pokud ji dokážete uklidnit, bude vám neskonale vděčná. Uvědomte si, že se ocitla ve vysoce stresové situaci v cizím prostředí a vy jste pro ni nejbližší osoba, které důvěřuje. Kdo jiný by jí měl pomoci?
Otec u porodu: Ano, nebo ne?
Test pro muže: Máte jít k porodu?
Po porodu: Proč se chová jako blázen?