Problémy a bolesti na konci těhotenství
Oteklé nohy, bolesti zad, křečové žíly, bolest žeber, nebo pálení žáhy. Zjistěte, co vás v posledním trimestru čeká a jak tomu můžete předejít.
Blížíte se do finále, valíte před sebou obří břicho, sotva popadáte dech a nejspíš marně přemýšlíte, kdo mohl kdy tvrdit, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy. Poslední trimestr je plný nejrůznějších zdravotních nesnází, nepříjemností a problémů. Dá se s nimi vůbec něco dělat?
Bolest zad
Bolest zad je pravděpodobně tou nejčastější stížností těhotných žen, kterou lékaři slýchají. Jejich příčinou není jen velký váhový přírůstek, ale velká zátěž svalů a změna těžiště těla spolu s tím, jak dítě roste. To všechno neúměrně zatěžuje páteř. Navíc těhotné tělo produkuje relaxin, hormon, který rozvolňuje klouby, a připravuje tak tělo na porod. To všechno vede k častým a intenzivním bolestem bederní páteře těhotných žen. Boj s bolestmi zad u těhotných žen je poměrně složitý, ale vyvarovat byste se rozhodně měla dlouhého stání na jednom místě. Do svého denního programu naopak zařaďte těhotenské pilates, nebo jógu a velmi prospěšná vám bude denní, minimálně třicetiminutová, procházka, při které posílíte zádové svaly a svaly středu těla. Úlevu najdete také při plavání. Při spánku si podkládejte bedra polštářem, nebo spěte na boku s polštářem mezi nohama.
Bolest žeber
Některé ženy mají na konci těhotenství značně nepříjemnou zkušenost s bolavými žebry. Bolest žeber je způsobena tlakem rostoucího dítěte, které na ně vyvíjí značný tlak a často do nich kope. Trochu vám může ulevit, pokud se opřete o sedadlo židle a bedra si podložíte polštářem. Sníží se tak poněkud tlak na vaše žebra.
Křečové žíly
Křečové žíly nebo takzvané metličky na nohou jsou opět důsledkem tlaku, který vyvíjí dítě na vaše tělo. V jejich případě je to stejné jako u strií; některé ženy jsou k jejich tvorbě náchylnější než jiné. Kdykoli je to možné, seďte nebo ležte s nohama nahoře - důležité je, aby nohy byly výš než srdce. Stejně tak se snažte vyhýbat dlouhému stání na jednom místě.
Pálení žáhy
Většina těhotných žen zná velmi důvěrně ten nepříjemný pocit svíravé chuti, která po jídle stoupá hrudníkem až do krku. Je to způsobeno zvětšující se dělohou, která tlačí na žaludek a vytlačuje jeho šťávy do jícnu. Právě ty pak způsobují onen nepříjemný pocit. Zkuste jíst menší porce jídla každé dvě až tři hodiny, protože plný žaludek je k pálení žáhy mnohem náchylnější. Vyhýbejte se pikantním jídlům, kofeinovým nápojům a syceným nápojům. Někomu pomáhá proti pálení žáhy mléko, jiné ženy nedají dopustit na léky, které jsou volně dostupné v lékárně (v jejich případě ale pozor, abyste nepřekročila doporučené dávkování).
Oteklé nohy
Konec těhotenství je bohužel velmi často ve znamení oteklých nohou. Kvůli otokům nohou se často těhotné ženy nemohou vejít ani do svých bot. Jde opět o důsledek narůstající váhy dítěte, která tlačí na cévy a žíly. Kvůli tomu se krevní oběh zhoršuje a vznikají otoky zejména v oblasti dolních končetin. Uleví vám, pokud zvednete nohy do výšky (měly by být výš než vaše srdce). Proti otokům také pomáhá studená sprcha a denní cvičení, například procházka ve svižném tempu. Nikdy nepodceňujte otoky obličeje a rukou, které mohou být příznakem vysokého krevního tlaku, který je pro těhotné ženy mimořádně nebezpečný.
Váha v těhotenství: Kolik je normální přibrat?
Jak poznáte blížící se porod
Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři
Dá se předpovědět pohlaví dítěte z tvaru břicha?
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti