Menu
Úvod  › 

Problémy, které v těhotenství nesmíte ignorovat

Jak poznat, zda je náhlá bolest normální, nebo by vás měla varovat? Vyhněte se zoufalým telefonátům vašemu gynekologovi ve dvě v noci a výjezdům na pohotovost. Tady jsou signály, které byste jako těhotná rozhodně neměla podceňovat.

Následující symptomy by vás měly varovat, že s vaším těhotenstvím není něco v pořádku. Je logické, že závažnost a naléhavost jednotlivých symptomů závisí především na aktuální situaci, zdravotní historii i stádiu těhotenství. Nicméně každý z nich je nutné konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, protože může být signálem závažných problémů:

- Vaše dítě se hýbe nebo kope méně než obvykle (za předpokladu, že jste v předcházejícím období cítila pohyby pravidelně). Pokud máte pocit, že se vaše díte hýbe neobvykle málo, zavolejte svému gynekologovi, který vás nejspíš pošle na monitor.

- Prudká nebo přetrvávající bolest podbřišku.

- Vaginální krvácení nebo špinění.

- Vzrůstající vaginální výtok nebo změna jeho vzhledu - například když začne být vodnatý, hlenovitý, či s příměsí krve (stačí i narůžovělé zabarvení). Po 37. týdnu těhotenství je však hlenovitý výtok normální a je pouze předzvěstí blížícího se porodu.

- Tlak na pánev (pocit, jakoby vám dítě chtělo vypadnout ven), bolest bederní páteře (pokud jste na ni předtím netrpěla), bolest podbřišku jako při menstruaci a před 37. týdnem víc než čtyři kontrakce za hodinu (i nebolestivé kontrakce).

- Bolest či pálení při močení. Řídká frekvence močení.

- Prudké či přetrvávající zvracení, nebo jakékoli zvracení doprovázené bolestí nebo horečkou.

- Teplota 39 stupňů a vyšší.

- Poruchy zraku, jako je například dvojité vidění, zastřené vidění, světelné záblesky a podobně.

- Prudká či přetrvávající bolest hlavy, nebo jakákoli bolest hlavy spojená se zastřenými viděním, nezřetelnou řečí či mdlobami.

- Jakékoli otoky obličeje, napuchlé oči, větší než malé otoky rukou, závažné a náhlé otékání nohou kolem kotníků, nebo skokový nárůst hmotnosti (víc než dva kilogramy za týden).

- Pocit ochromených nohou, nebo bolest v lýtku, která nepovolí ani když dáte chodidlo do flexu (uděláte "fajfku"). Varovná je také jedna noha výrazně více oteklá než druhá.

- Zranění břicha.

- Mdloby, závratě, rychlé bušení srdce.

- Obtíže s dýcháním, vykašlávání krve, nebo bolest na hrudi.

- Závažná zácpa spojená s bolestí břicha, nebo těžký průjem trvající víc než dvacet čtyři hodin.

- Přetrvávající intenzivní svědění těla, rukou, nohou, dlaní, nebo chodidel.

- Jakýkoli zdravotní problém, se kterým byste navštívila lékaře, i kdybyste nebyla těhotná (například zhoršení astmatu, těžší průběh nachlazení a podobně). Tentokrát však vyrazte k lékaři dříve než obvykle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články