Problémy s kojením: Co vás může potkat
Bolavé a popraskané bradavky. Bolest při kojení. Dítě, které se nedokáže přisát. Zejména začátky kojení jsou často spojené s celou řadou problémů, kvůli kterým matky zbytečně rezignují a uchylují se k umělému mléku.
Bolavé bradavky
Bolavé bradavky jsou, podle odborníků, nejčastějším důvodem, proč ženy vzdávají kojení. Existuje celá řada příčin, které mohou za bolavé bradavky zodpovídat, ale nejběžnější je špatná technika kojení.
Typický scénář probíhá následovně: První den kojíte dítě z každého prsa víc než patnáct minut, ale vůbec vám to nevadí, protože jde o příjemnou a radostnou zkušenost. Druhý den dítě pije pořád stejně dlouho, jen vy už z toho nemáte tak příjemný pocit, protože začínáte v bradavkách pociťovat nepříjemné napětí. Další den už vás bradavky skutečně pálí a pokud máte smůlu, objeví se v nich také trhlinky, které mohou i krvácet. Snažíte se proto nakojit co nejrychleji a začnete používat kloboučky. Čtvrtý den už je to skutečná krize. Kojení vás skutečně bolí, navíc jsou vaše prsa nalitá mlékem a pro vaše dítě je těžké se přisát, což situaci ještě zhoršuje.
Pokud je vám popsaná situace povědomá, zkuste respektovat následující pokyny, které by vám měly pomoci. Kojte nejprve z prsa, které vás méně bojí. Pokud jsou vaše prsa příliš nalitá, stoupněte si pod teplou sprchu, uvolněte se a pokuste se nějaké mléko odstříkat (buď rukou nebo odsávačkou), uleví se vám i vašemu dítěti, které se potom lépe přisaje.
Zkuste si v lékárně koupit kojící kloboučky. Ty usnadní dítěti přisátí, pokud nemůže ústy "vytáhnout" bradavku nad povrch dvorce. Jakmile bradavka vystoupne, můžete zkusit kojit opět bez kloboučku. Pokud máte hodně bolavé bradavky, nenechávejte pít dítě déle než deset minut z každého prsa. Ujistěte se, že při kojení držíte dítě ve správné poloze.
Popraskané bradavky
Některé případy bolavých bradavek se dále stupňují a na bradavkách se objeví jemné trhlinky a prasklinky, které jsou mimořádně bolestivé a mohou krvácet dokonce tolik, že uvidíte krev na (nebo uvnitř) ústech dítěte. Hojení mohou pomoci některé krémy, ale tím nejlepším lékem na popraskané bradavky je jejich vystavení čerstvému vzduchu. Proudící vzduch kolem bradavek je ochlazuje a šetrně vysušuje, čímž urychluje jejich hojení.
Nemusíte kvůli tomu samozřejmě chodit nahoře bez, ale kupte si chrániče bradavek (jsou to jakési plastové polokoule s pružnou membránou), nebo je můžete alternativně nahradit časovými sítky vloženými do podprsenky. Ty udrží tkaninu podprsenky v dostatečné vzdálenosti od bradavek, takže je dál nerozdírá, a zároveň dovolí vzduchu, aby cirkuloval.
Pokud je situace skutečně špatná a bradavky máte tak popraskané, že na kojení odmítáte jen pomyslet, nestyďte se svěřit se se svým problémem odborníkovi. Stejně tak klidně začněte na nějaký čas používat odsávačku a krmte dítě mateřským mlékem z láhve. Uvědomte si však, že některé děti po krmení z láhve už nedokáží přejít zpátky k prsu a bradavku v budoucnu odmítají.
Další články k tématu: Kojení v mateřství
- 10 věcí, které byste měla vědět o kojení
- Jak skladovat mateřské mléko
- Prevence obezity? Kojení!
- První pomoc při novorozenecké kolice
- Kojení na veřejnosti: Jak na to
- Problémy s kojením: Co vás může potkat