Menu
Úvod  › 

Proč musíte cvičit svaly pánevního dna

Těhotenství a porod představuje pro svaly vašeho pánevního dna obrovskou zátěž. Proč je musíte posilovat a co vám hrozí, pokud cvičení zanedbáte?

V průběhu těhotenství a porodu dochází velmi často k povolení svalů pánevního dna. I když příčiny tohoto stavu jsou individuální a rozličné, povolení této svalové skupiny vede k řadě komplikací, jako je například inkontinence, nebo sexuální problémy.

Na co se připravit

Jako svaly pánevního dna se označuje skupina svalů, vazů a pevných membrán, které poskytují oporu vagíně, močovému měchýře a konečníku. Svaly pánevního dna mají přibližně tvar diamantu, jsou připojené na jedné straně ke kosti stydké a ke kostrči na straně druhé.

Pokud dojde k výraznému povolení svalů pánevního dna, což se velmi často děje právě po těhotenství, je jednoduché předvídat následky: vaše orgány budou mít menší oporu a mají tendenci klesat (nejzávažnějším případem je potom výhřez). Funkčnost svěračů je mnohem menší, což je příčinou například úniků moči, ke kterým dochází například při smíchu, zakašlání, či kýchnutí, kdy močový měchýř není schopný odolat tlaku moči.

Máte pocit, že vaše pánevní svaly jsou po porodu v docela dobré formě a jejich cvičení tak považujete za ztrátu času? Problém je v tom, že jejich povolení se může projevit až po letech. S postupujícím věkem totiž stále více slábnou a jejich oslabení v průběhu těhotenství a porodu se vám tak může sečíst až za několik let.

Rizikové faktory

Ne všechny ženy mají stejné riziko oslabených pánevních svalů. Více jsou ohroženy ženy, které porodily velké dítě (větší než 3,7 kg), případně dítě s obvodem hlavy větším než 35,5 cm. Povolení svalů pánevního dna může být také způsobené tlakem, ke kterému dochází při porodu kleštěmi. Riziko také stoupá při třech a více těhotenství. Pokud už jste měla před těhotenstvím problémy se slabým močovým měchýřem, předpokládejte, že se to po porodu ještě zhorší.

Ve většině případů stačí věnovat se poctivě cvičení na posílení pánevního dna a svaly se postupem času opět zpevní. Jestliže je však u vás přítomno hned několik rizikových faktorů, trpíte vážnou inkontinencí, chodíte často močit v noci, nebo dokonce výhřezem dělohy, vašimi problémy se bude muset zabývat odborník. Když ani po speciální terapii a cvičení není výsledek uspokojivý, je možné, že budete muset podstoupit chirurgickou operaci pánevního dna. U těch je však výsledek téměř vždy velmi dobrý, a to v jakémkoli věku.

Po skončení šestinedělí podstoupíte gynekologickou prohlídku, na které váš lékař rozhodně, zda potřebujete nějakou terapii pánevního dna. Pokud zjistí, že ano, nejspíš vás odešle k fyzioterapeutovi, který se na tento typ cvičení specializuje. Ten vám ukáže sestavu cviků, která vám pomůže odbourat právě váš problém a bude kontrolovat, zda cvičení provádíte správně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kegelovy cviky: Cvičení pro lepší sex
Cvičení po porodu a v šestinedělí