Proč nehubnete? Zařiďte, aby vaše cvičení fungovalo
Dřete v podstatě každý den, ale vysněná postava vám stále nějak uniká? Zjišťovali jsme, jak je možné, že ani s pravidelným cvičením někteří lidé nehhubnou a jak zařídit, aby váš trénink začal konečně fungovat.
Rozhodnete se, že konečně zatočíte s tou pneumatikou, co vám teče kolem pasu. Změříte se, zvážíte a začnete dřít jako šílenec. V posilovně byste klidně mohli začít přespávat, půlku výplaty jste investovali do kvalitních běžeckých bot a valnou část obýváku vám zabírá rotoped. Pak po měsíci plni očekávání provedete kontrolní měření a vážení a nejraději byste prohodili činky oknem, protože výsledky ani vzdáleně neodpovídají vašemu očekávání. Jak je to možné? Především byste si podle odborníků měli uvědomit, že cvičení a pohyb vůbec je nenahraditelný pro naše zdraví, ale to neznamená, že se při něm nutně musí spalovat kalorie. Stejně tak je možné, že dojíždíte na klasickou chybu lidí, kteří chodí cvičit a domnívají se, že když se pravidelně hýbou, mohou razantně zvýšit konzumaci jídla. Anebo je problém v nevhodném cvičením, kterému jste se rozhodli věnovat. Vyzkoušejte následující tipy, které zvýší efektivitu vašeho tréninku:
1. Prodlužte dobu, nezvyšujte intenzitu.
Je to smutné, ale skutečnost, že jste včera málem vyplivli plíce při běhu neříká vůbec nic o tom, kolik jste spálili tuku a o kolik jste zhubli. Jakýkoli typ dlouhodobé pohybové akvitiy v mírném až středním pásmu je pro spalování tuků mnohem efektivnější než intenzivní krátkodobý pohyb. Je tomu tak proto, že v mírném pásmu se spalují tuky, kdežto při velmi intenzivním pohybu sahá tělo po rychlých cukrech, aby získalo co nejrychleji zdroj energie. Takže místo toho, abyste příště v posilovně sahali po nejtěžší čince v dosahu, klidně uberte zátěž, ale zvyšte počet opakování.
2. Střídejte druh pohybu.
Je velmi snadné odcvičit si každý týden stejnou sestavu, nicméně odborníci varují, že takovým postupem si víc ublížíte než prospějete. Čím víc druhů cvičení vyzkoušíte, tím menší bude riziko zdranění a tím větší a efektivní budou výsledky vašeho cvičení. Kombinujte různé druhy pohybu, zkoušejte a objevujte nové, aby si tělo nezvyklo na jeden druh pohybu a nezlenivělo.
3. Nebuďte pohodlní.
Pokud jste schopni cvičit dlouho bez jakékoli větší námahy, znamená to pouze jediné - že byste měli přitvrdit a přestat se pohybovat v "komfortní zóně." Pomůže vám, již zmíněné, střídání pohybových aktivit a zvýšení jejich intenzity. Cvičení by vás mělo lehce namáhat tak, abyste jej cítili.
4. Minimalizujte překážky.
Cvičíte pravidelně jeden týden a pak se další týden neúpěšně snažíte sami sebe přemluvit, že byste se měli jít zase hýbat? Minimalizujte překážky, které by se vašemu cvičení mohly postavit do cesty. Zařiďte se tak, abyste si mohli zacvičit doma, nebyli jste závislí na kamarádech, kteří vám budou dělat společnost, nebo na otevírací době posilovny.
5. Posilujte.
Lidé se často mylně domnívají, že posilováním vůbec nic nezhubnou, ale pokud chcete spalovat tuky rozhodně zařaďte posilování do svého tréninkového programu. Vybudováním svalové hmoty docílíte toho, že vaše tělo bude spalovat kalorie ještě dlouho poté, co přestanete cvičit.
Cvičte podle svého tělesného typu
6 cviků, které zvládnete u televize
Carnitin: Skutečně vám pomůže zhubnout?
7 nejotravnějších zvyků z posilovny
Nejčastější výmluvy, proč lidé necvičí
Tuk na břiše: Jak se ho definitivně zbavit