Menu
Úvod  ›   › 

Proč porod tolik bolí?

Kontrakce, stahy, tlačení, napínání, pálení, extrémní roztahování, tlak a především bolest. Tak popisuje porod většina žen. Víte, proč musí porod bolet a na co se připravit?

Porod bez bolesti v podstatě neexistuje. Na druhou stranu se ho nemusíte děsit; pokud budete připravená, všechno zvládnete mnohem lépe. Proč ale porod vůbec bolí?

Natahování, tlačení a pálení

Hned z několika velmi dobrých důvodů. Jedním z nich je děložní hrdlo, které je velmi citlivé na tlak a napínání, při porodu se extrémně roztahuje a proto intenzivně pálí a bolí. Většina žen pociťuje kontrakce jako svíravé křeče v tříslech nebo zádech, některé ženy ale cítí bolest na stranách břicha nebo stehnech. Jejich intenzita se mění v průběhu porodu, ale k jeho konci se obvykle zesilují a prodlužují.

Navíc sval dělohy - největší a nejsilnější sval vašeho těla - v průběhu porodu intenzivně pracuje, smršťuje a uvolňuje se. To potom vnímáte jako únavný, bolestivý pocit. Po porodu vás možná dokonce budou bolet svaly rukou a nohou, jako byste to přehnala se cvičením. Při narození vašeho dítěte totiž pracují všechny svaly, na které si vzpomenete.

V průběhu porodu je vyvíjen extrémní tlak také na vejcovody, vaječníky a vazy, umístěné v pletenci pánevním. Jak dítě klesá do vaší pánve, jeho hlava tlačí na váš močový měchýř a střeva. To je zdrojem další bolesti, která je ještě větší, pokud nejste dostatečně vyprázdněná. Přirozenou obranou proti těmto problémům je průjem, kterým ženy před porodem často trpí. Střeva se tak sama čistí. Pokud je před porodem dostatek času, udělají vám ze stejného důvodu v porodnici klystýr. Nicméně bylo by samozřejmě naivní předpokládat, že pokud máte prázdná střeva a močový měchýř, neucítíte žádnou bolest. Tlak, který na ně vyvíjí hlavička dítěte, je extrémní a nervová zakončení v této oblasti jsou mimořádně podrážděná. Mnoho žen přirovnává tento tlak pocitu, jakoby se jim chtělo intenzivně na velkou, ale nemohly se vyprázdnit. Pro některé je tlak na konečník nejbolestivější částí porodu.

V druhé porodní fázi se potom přidá pocit extrémního napínání vagíny, které může být doprovázeno nepříjemným pálením.

Druhý je lepší

Výzkumem bolesti se zabývá doktor Roland Melzack, profesor psychologie na McGill University. Ten sestavil dotazník, pomocí kterého se dají popsat různé typy a intenzita bolesti. Podle tohoto dotazníku patří porod mezi největší a nejnepříjemnější bolesti, se kterými se lidé v průběhu života mohou setkat. I když je ale průměrná hodnota bolesti porodu velmi vysoká, individuální zkušenosti žen se velmi liší. Zatímco některé jej označují za relativně snadný, jiné referují o nejhorší bolesti, jakou v životě zažily.

Velký rozdíl je také mezi tím, jestli žena rodí poprvé, nebo už jeden porod absolvovala. V jedné studii Melzack a jeho kolegové zkoumali z tohoto pohledu 141 žen. 54 z nich rodilo už minimálně jednou a 87 bylo prvorodiček. Jedna ze čtyřech prvorodiček referovala o porodu jako o mimořádně bolestivém a obtížném. Stejné pocity z porodu měla však jen jedna z jedenácti zkušenějších rodiček. Odborníci předpokládají, že je to tím, že ženy, které už někdy rodily, ví, co mají očekávat a na jakou intenzitu bolesti se připravit, což jim pomáhá bolest lépe psychicky zvládnout. Jiná studie zase ukazuje, že ženy, které již v minulosti zažily extrémní bolest nesouvisející s porodem (například zranění nebo nemoc), popisují porod jako méně bolestivý než ostatní ženy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Strach z porodu: Jak ho překonat
Test: Jak se změní vaše tělo po porodu?
Epidurál při porodu: ano, nebo ne?
Jak bolí porod?