4 důvody proč používat opalovací krém
Produkty s SPF ochranou máme spojené především se slunečným letním počasím a obdobím dovolených, pláží a koupališť, kde chrání naši pokožku před spálením slunečními paprsky. Věděli jste ale, že pravidelné používání opalovacího krému má pro vaši pleť i řadu dalších výhod?
UV paprsky můžeme v zásadě dělit na 3 základní typy – typ A, B a C. Zatímco UVC paprsky jsou prakticky 100% filtrovány atmosférou a na Zem nedopadají, paprsky UVA a UVB spektra atmosféře odolávají a významně ovlivňují život na Zemi. UVB paprsky jsou známé pro svou schopnost způsobit pleti viditelné a bolestivé popáleniny, kdežto paprsky UVA škodí tiše a nepozorovaně. Naštěstí se stoupajícím trendem péče o pleť stoupá i povědomí o důležitosti sluneční ochrany, díky čemuž můžeme i v drogeriích dnes nalézt řadu produktů, které potřebnou ochranu slibují. My vám dnes přinášíme seznam důvodů, proč byste je do své rutiny měli zařadit i vy.
1) Ochrana pleti před spálením od slunce
Hlavním a nejznámějším důvodem pro používání přípravků na opalování je samozřejmě ochrana pokožky před spálením, které způsobují UV paprsky typu B. Nejen, že je spálením velmi nepříjemné a bolestivé, způsobuje také nevratné poškození kůže, a to i když se spálení jeví jako mírné. Kromě toho se negativní dopady spálení kůže sčítají - rozhodně to není tak, že by vaše pokožka po odeznění příznaků spálení nabrala původní podobu. Pokud se na daném místě spálíte znovu, bude poničená dvojnásob. Ujistěte se tedy, že skutečně natíráte opalovacím krémem všechny partie, které přímo vystavujete slunci a speciální pozornost věnujte těžko přístupným místům, například prostorům za ušima či mezi pásky sandálů.
Před spálením vás neochrání ani tmavý odstín pleti – i ta se pod UV paprsky pálí a poškozuje. Je ale pravdou, že čím tmavší odstín, tím delší dobu pokožka slunečnímu záření odolává.
2) Ochrana pleti před předčasným stárnutím
UVA paprsky, na rozdíl od UVB paprsků, způsobují poškození pokožky, které není na první pohled okem viditelné a projevuje se až s časem. Především jde o degradaci struktur kolagenu a elastinu; tělních bílkovin, které jsou mimo jiné zodpovědné také za elasticitu a pevnost pokožky.
Takové poškození může vést k předčasnému stárnutí pleti, tedy k předčasné tvorbě vrásek, pigmentových skvrn a ztrátě pružnosti. Krémy s SPF faktory jsou tedy nejúčinnější formou prevence proti stárnutí pleti, ba co více, dokáží některé první známky stárnutí zvrátit, tedy není nikdy pozdě na jejich zařazení do každodenní rutiny.
3) Prevence rakoviny kůže
Vystavování kůže UV paprskům významně zvyšuje riziko všech druhů rakoviny kůže, včetně toho nejzávažnějšího – melanomu, který může končit i smrtí. Odhaduje se, že sluneční záření je příčinou až 90 % případů rakoviny kůže; a to je dost vysoké číslo. Rakovina kůže je riziková hlavně proto, že není vždy jednoduché ji odhalit. Může být podobná bradavici, ekzémovému ložisku, pupínku nebo papilomu, tedy nás nemusí hned připadat podezřelá a k jejímu řešení se tak mnohdy dostáváme až příliš pozdě.
Neexistuje žádná „bezpečná“ míra ozáření UV paprsky – k poškození a mutaci kožních buněk dochází téměř okamžitě. Jediným funkčním způsobem, jak si sluneční paprsky užívat bez starostí, je právě použití dostatečného množství opalovacího krému, který škodlivé UV paprsky buď absorbuje nebo odrazí, dle toho, jaký typ opalovacího krému používáte.
4) Posílení přirozené kožní bariéry
Zdravá kožní bariéra je nezbytná pro dobrý stav pleti, sluneční paprsky ale mohou pokožku vysušovat a tím bariéru narušovat. Pokožka je pak náchylnější k nepříjemným pocitům pálení, svědění, suchosti, podráždění a ztrácí přirozenou obranyschopnost. Pozornost tedy určitě věnujte opalovacímu krému v případě, že trpíte chronickými kožními problémy – akné, ekzémem nebo růžovkou; takovým UV paprsky rozhodně neprospívají.
A proč používat ochranný faktor i když venku prší?
UV paprsky nejsme ohroženi jen za slunečného počasí; zhruba 80 % všech UV paprsků proniká i skrze mraky a následně dopadá na naši pokožku. Výhody opalovacího krému tedy vaše pleť ocení i ve dny, kdy je venku zataženo či dokonce prší.
SPF faktor nevynechávejte ani v zimě – UV paprsky se od napadeného sněhu odrážejí, čímž mohou vaši pleť zasáhnout hned několikrát a ve výsledku působit ještě intenzivněji, než obvykle.
Cestu si k vám UV paprsky najdou i skrz sklo. Sice ne ty ze spektra B (tedy se za okny rozhodně nespálíte), ale na UVA paprsky sklo nestačí a pro dokonalou ochranu je tedy potřeba SPF krém aplikovat i pokud trávíme celý den pod střechou. Vždy používejte přípravek s SPF ochranou minimálně 30, chránící proti UVA i UVB paprskům a aplikaci opakujte minimálně jednou za 3 hodiny. Pokud se koupete nebo hodně potíte, zkraťte interval na 2 hodiny pro maximální ochranu.
A nepřipravím se tím o vitamín D?
Sluneční záření je sice nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D pro naše tělo, jeho nedostatku se však nemusíte bát ani při každodenním a pravidelném používáním přípravků s SPF ochranou. Neexistuje totiž produkt, který by odklonil či absorboval 100 % UV záření. Při ochraně SPF15 se jedná o ochranu před 93 % UV paprsků, 97 % u SPF30 a 98% u SPF50. To platí ale pouze v případě, že opalovacího přípravku nanesete na pleť dostatek a nezapomenete na jediné místečko. Dodržení takových podmínek je prakticky nemožné, zlomek UV paprsků tedy naše kůže absorbuje i když je pod ochranou opalovacího krému, tedy může syntéza vitamínu D dále probíhat, stejně jako opálení; nemusíte se tedy vzdávat ani bronzového odstínu. Cílem není se UV paprskům úplně vyhnout, cílem je minimalizovat jejich potenciální škodlivé efekty a koexistovat společně s nimi za co nejmenších rizik.