Menu
Úvod  › 

Proč se vám nedaří hubnout

Vaši kamarádi i partnerka stále častěji trousí nevhodné poznámky o rozměrech vašeho pivního břicha a vás už to pěkně štve. Dokonce už jste byli ochotní projevit jakési dietní úsilí, ale výsledek je skutečně mizerný. Co děláte špatně?

Diety a hubnutí už dávno nejsou ženskou výsadou. S váhou a přebytečnými kilogramy bojuje stále více mužů. Jenže vy jste oproti své drahé polovičce při hubnutí poněkud v nevýhodě. Zatímco ona studiem článků o nejrůznějších dietách tráví značné množství času už od puberty, vás začne diety zajímat až v okamžiku, kdy zjistíte, že máte problémy nasoukat se za volant a zavazování tkaniček se pro vás stane vrcholovým sportovním výkonem.

A pak přijde další zklamání: ačkoli jste ochotní udělat ústupky svému dosavadnímu životnímu stylu i jídelníčku, váha se nechce hnout a břicho vám přes pásek kalhot přetéká pořád stejným způsobem. Tady je základní přehled důvodů, proč se vám hubnutí nedaří:

Trápíte se hlady

Nejklasičtější chybou, kterou můžete udělat, je pokoušet se držet hladovku. Ke snídani si dáte jogurt, ke svačině se přemůžete na jedno jablko, oběd vynecháte (protože vám před kolegy přijde nedůstojné chroupat salát) a k večeři byste byli schopní spořádat půlku koně, protože hlady nevidíte na pět centimetrů. Samozřejmě, že základem hubnutí je snížit svůj příjem kalorií tak, aby nepřesáhl váš výdej. Na druhou stranu, pokud budete hladovět, až se příště najíte, vaše tělo si okamžitě uloží mnohem víc kalorií do tukových zásob, aby mělo kam sáhnout, až se ho zase příště rozhodnete vyhladovět.

Nemáte výdrž

Problémem mnoha lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, je nedostatečná výdrž. Je sice hezké, že jste si týden hlídali, co sníte, ale pokud se po sedmi dnech vrátí zpátky ke svíčkové s pěti, efekt bude nulový. Mnohem lépe zafunguje menší ale dlouhodobá změna životního stylu. Pokud si místo obvyklých šesti piv v hospodě na rohu dáte dvě dvojky bílého, možná si sice zpočátku vyslechnete rádoby vtipné poznámky o vaší mizící mužnosti, ale vaše postava to ocení mnohem víc než nárazovou hladovku. A ještě jedna malá poznámka: se změnou životního režimu rozhodně nemusíte čekat na nový rok, příští měsíc, příští úplněk nebo příští pondělí. Stejně dobře s ní můžete začít třeba ve středu ve čtyři hodiny odpoledne.

Jste unavení

Chronický a klasický problém, se kterým se potýká celá řada těch, kteří chtějí dát vale svým špekům, je únava. Pokud máte pocit, že si musíte oční víčka podepřít sirkami, na vině je možná příliš nízký příjem kalorií. Když svému tělu neposkytujete dost energie, těžko se můžete divit, že odmítá fungovat a nejradši by spalo. Zvlášť když si razantně snížíte kalorický příjem a zvýšíte pohyb, organismus najednou neví, kam by měl přijaté živiny raději vydávat a reaguje rapidním zvýšením únavnosti. Navíc je sice pravda, že zhubnete několik kilo, ale budou to především vaše svaly, které vám zamávají na rozloučenou.

Ničíte si svaly

Možná i vy jste podlehli bludu, že při dietě a hubnutí záleží především na kilogramech a na váze jste tak často, že byste tam mohli přenocovat. Jenže nezapomínejte na to, že svaly váží víc než tuk, ale spotřebovávají mnohem víc energie. Takže pokud začnete cvičit, může se vám velmi snadno stát, že vaše kilogramy půjdou nahoru. Mnohem důležitějším měřítkem než kilogramy jsou například centrimetry v pase, které poznáte podle lépe padnoucích (ideálně plandajících) kalhot. Jestliže důsledkem vaší diety budou především mizející svaly, sníží se váš bazální metabolismus a budete spalovat mnohem méně kalorií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články