Proč se vám vyplatí pořídit dítěti zvíře
Děti, které vyrůstají v jedné domácnosti společně s domácími mazlíčky, jsou zodpovědnější, méně depresivní, netrpí tolik alergie a mají lepší imunitní systém. Kombinaci dětí a zvířat proto odborníci vřele doporučují.
Přemýšlíte o tom, že byste podlehli naléhání své ratolesti a pořídili si domů chlupatého kamaráda? Neváhejte! Podle lékařů je spojení dítěte a zvířete (nebo zvířat) v jedné domácnosti naprosto ideální a domácí mazlíček bude mít na fyzické i duševní zdraví vašeho potomka pouze kladný vliv:
Méně depresí, víc zodpovědnosti
Podle údajů Health Central stačí jen patnáct minut strávených ve zvířecí společnosti k tomu, aby se člověk uklidnil a zrelaxoval. Mazlení se zvířetem totiž dokáže zpomalit mozkovou aktivitu a účinně snižuje produkci stresového hormonu, kortizolu. Navíc zvyšuje produkci serotoninu, který zodpovídá za pocit dobré nálady.
Protože jsou domácí mazlíčci závislí na svém pánovi a členy domácnosti bezpodmínečně milují, posilují tak nenásilnou formou pocit zodpovědnosti a spolehlivost u vašich dětí. Nebojte se od jistého věku svěřit svým dětem alespoň část péče o vašeho rodinného mazlíčka, posílíte tím u něj nejen jeho zodpovědnost, ale i sebevědomí, protože si bude připadat důležité.
Méně alergií, lepší imunitní systém
Studie provedená na kalifornské univerzitě zjistila, že děti, které vyrůstají v jedné domácnosti společně se zvířetem, mají lepší imunitu a jsou mnohem méně ohroženy alergiemi než jejich vrstevníci. Je tomu tak údajně proto, že děti vyrůstající společně se zvířaty, jsou vystaveny většinu množství alergenů a mikrobů, s nimiž si jejich organismus musí už odmalička poradit. Ve výsledku jsou děti, které vyrůstají v jedné domácnosti se zvířetem, méně náchylné na alergie, existuje u nich menší pravděpodobnost rozvoje astmatu a méně trpí na horečnatá onemocnění. Podle údajů Health Central je z tohoto hlediska prospěšná zejména psí srst, která představuje účinnou ochranu před astmatem.
Další dobrou zprávu přinesl nový výzkum, který zjistil, že ty děti, které jsou v prvních dvanáct měsících života v těsném kontaktu se psy nebo kočkami, trpí mnohem menším množstvím infekcí dýchacích cest. A kromě toho se u dětí, které vyrůstaly ve společné domácnosti se psem, ukázalo mnohem menší riziko ušních infekcí. Jde opět o další z důkazů pozitivního vlivu zvířat na imunitní systém.
Dětem s ADHD a autismem zase interakce se zvířaty významně pomáhá zlepšit sociální schopnosti. U dětí s ADHD potom zvířata pomáhají ke stanovení a dodržování denního programu a učí je zodpovědnosti. Hra se zvířetem jim navíc umožňuje vybití přebytečné energie, což jim následně pomůže soustředit se na jiné úkoly.
Novorozenec a domácí zvíře
Test: Jaké zvíře byste si měli pořídit?
Test: Je vaše dítě zralé na domácí zvíře?
Test: Orientujete se v latinských názvech zvířat?
6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa