Proč se vyplatí kojit: Určeno pro matky
O tom, že je kojení přínosné pro dítě nikdo nepochybuje. Víte ale, čím bude užitečné kojení vám a proč se vám vyplatí?
I kdybyste kojila jediný měsíc, každý den kojení vám prospěje a bude mít pozitivní efekt na vaše zdraví. Hned po porodu oxytocin, který se při kojení vyplavuje, pomáhá děloze v zavinování a návratu do normálu. V důsledku toho přestanete dříve krvácet než ženy, které nekojí.
Menší riziko rakoviny prsu
Hned několik studií dokázalo, že dlouhodobé kojení pomáhá chránit ženy před určitými formami rakoviny prsu. Rakovina prsu je velmi častým ženským onemocněním zejména v rozvinutých zemích. Nejčastěji se přitom vyskytuje v Evropě a ve Spojených státech. Její výskyt rapidně vzrostl v posledních dvou stoletích, nicméně v těch částech světa, kde ženy kojí velmi dlouho (někdy i několik let), je výskyt rakoviny prsu velmi vzácný.
Závěry studií dále ukazují, že efekt kojení jednoho či dvou dětí po dobu týdnů či měsíců, se velmi liší od kojení jednoho či dvou dětí po dobu jednoho roku, nebo dokonce kojení více než dvou dětí po dobu dvou a víc let. V současné době však kojí většina žen jen velmi krátkou dobu, čímž však berou prsům jejich hlavní funkci. Pokud není žena těhotná nebo nekojí, její tělo se každý měsíc připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka. Její prsy, děloha a vaječníky procházejí velmi zásadními změnami. Podle jedné z teorií právě tyto časté změny, opakující se každý měsíc, nahrávají množení rakovinných buněk.
Pro maximalizaci efektu kojení doporučují odborníci nepodávat dítěti pevnou stravu minimálně do šesti měsíců a kojit spolu s přikrmováním do roku dítěte. Tak se sníží počet prodělaných ovulací a tím i riziko vzniku rakoviny prsu.
Menší riziko rakoviny vaječníků
Rakovina vaječníků je mnohem častější v průmyslových zemích a zabije víc žen než kterýkoli jiný typ rakoviny. Rizikové faktory jsou podobné jako u rakoviny prsu. To nahrává teorii, že ovulace opakující se každý měsíc představuje velmi rizikový faktor. Dlouhodobé kojení proto pravděpodobnost rozvoje rakoviny vaječníků snižuje.
Rychlejší návrat k původní postavě
Tři měsíce po porodu mají kojící ženy průměrně nižší hmotnost než ty, které krmí své dítě umělým mlékem. Při kojení se totiž spotřebovává část tukových zásob, které se uložily v těhotenství a kojení tak pomáhá ženám rychleji se vrátit ke své původní postavě a hmotnosti. Nevěřte ani tomu, že kojení vám zničí tvar prsů. Pokud dojde k jejich změně, je to způsobeno těhotenstvím nikoli kojením. V naprosté většině případů však dojde k návratu k původnímu tvaru a velikosti prsů nejpozději šest měsíců po odstavní.
Kojení je pohodlné
Velký praktický bonus představuje skutečnost, že kojení je mnohem pohodlnější než příprava umělé výživy. Žádné lahve, sterilizace dudlíků a podobně. Prsa jsou vždy po ruce, mléko v nich má ideální složení i hustotu. Skutečně to oceníte například při cestování. Navíc se dítě mateřským mlékem nikdy nemůže přejíst.
Kojení jako antikoncepce
Pokud kojíte minimálně po čtyřech hodinách a po porodu jste zatím ještě nedostala menstruaci, funguje kojení jako antikoncepce s osmadevadesátiprocentní spolehlivostí. Nicméně antikoncepční účinek kojení se mezi jednotlivými ženami liší.
Prospívá kostem
Kojení redukuje dlouhodobé riziko osteoporózy a snižuje pravděpodobnost onemocnění revmatickou artritidou.
10 věcí, které byste měla vědět o kojení
Jak skladovat mateřské mléko
Prevence obezity? Kojení!
Problémy s kojením: Co vás může potkat