Menu
Úvod  › 

Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit

Pláč, horečka, průjem, problémy se spánkem i jídlem. Prořezávání dětských zubů patří k nejtěžším zkouškám, kterým jsou rodiče i děti v batolecím věku vystaveni. Přinášíme vám užitečné tipy, jak dítěti ulevit.

"Radeček si protrpěl každý zub a my s ním. Jakmile začal pobrekávat ze spaní, nechtěl usínat sám v pokojíku, ačkoli jindy s tím nemá problém a byl mrzutý a ufňukaný i přes den, bylo jasné, že se mu klube další zub," říká osmadvacetiletá Radka Pilařová, matka dvouletého Radka. "Těsně před tím, než se zub konečně prořízl, se mu vždycky na dásničce udělala boule, dostal průjem a horečku a teprve za den až dva byla v dásni cítit tvrdá ostrá špička."

Prořezávání dětských zubů je oblíbené rodičovské téma, protože se k němu váže většinou spousta starostí: "Prořezávání dětských zubů je samozřejmě indiviudální, ostatně jako všechno ostatní," říká dětská lékařka Jarmila Šimková. "Některým dětem se zuby proříznou prakticky během několika hodin a rodiče si toho ani nevšimnou. Jiné se trápí týdny a trpí k tomu celou řadou přidružených problémů."

Horečka a průjem

Dětské zuby se většinou začínají prořezávat kolem šestého měsíce života, ale i tomto ohledu jsou mezi dětmi velké rozdíly. Stejně tak nejsou lékaři ani rodiče zajedno v tom, které zuby jsou nejhorší: "Obecně se tvrdí, že nejhůře se prořezávají špičáky, ale znám spoustu dětí, které mají mnohem větší problémy se stoličkami. Stejně tak jsem už slyšela teorii o tom, že nejhorší jsou jedničky a dvojky, protože jsou údajně spojeny s hlavovými nervy."

Při prořezávání zoubků může být dítě plačtivé, mrzuté a vyžadovat stálé chování a poponášení. "Když se Emmě prořezávaly zuby, nesnesla zhasnuté světlo v ložnici," vypráví dvaatřicetiletá Jiřina. "I když normálně usínala po tmě v pohodě, přišlo mi, že jí při prořezávání zubů trápí i špatné sny a vyžadovala, aby byla na noc rozsvícená alespoň malá lampička."

"To, že je k prořezávajícím se zubům přidružená vysoká teplota, je spíše pověra," tvrdí lékařka Šimková. "Lehce zvýšená teplota být může, ale pokud dítě trpí horečkou, na vině je většinou jiná příčina." S tím ale zásadně nesouhlasí osmadvacetiletá Šárka: "Daneček měl vysokou horečku ke každému zubu. Jakmile se zub prořízl nad dáseň, horečka okamžitě opadla. Nikdy mu nic jiného nebylo, netrpěl rýmou ani kašlem a příčinou byly stoprocentně zuby."

Podobně rozporuplný postoj mají lékaři i k průjmu přidruženému k prořezávajícím se zubům. Podle některých jde o důsledek toho, že dítě ve snaze ulevit si strká do úst všechno možné a tedy je větší pravděpodobnost, že zkonzumuje i bakterie způsobující průjem. Jiní však tvrdí, že průjem s růstem zubů nemá žádnou souvislost. Přesto má však většina rodičů zkušenost s tím, že se dítě při růstu zubů v důsledku průjmu oprudí.

Jak dítěti ulevit

Nejzákladnější výbavou rodičů by měly být nejrůznější kousátka naplněná chladivým gelem, kterými si děti jednak masírují a jednak chladí podrážděné a rozbolavělé dásně. V lékárně si můžete koupit i speciální masážní návlek na prst, kterým dítěti budete dásně masírovat sami. Problém je v tom, že dítě si často na podrážděnou dáseň nenechá sáhnout.

K dispozici jsou i různé chladivé gely (nejznámější je Mundisal a Calgel), které dáseň na chvíli znecitliví a uleví tak dítěti od bolesti. "Množství gelu, které dítě může za den použít, je však omezené, navíc se vyplavuje slinami, takže jeho účinek je spíše krátkodobý. Doporučuji je použít například před jídlem, aby se dítě mohlo v klidu najíst," radí lékařka.

"Nám při růstu zubů pomohly homeopatika, konkrétně Chamomila," říká matka tříletého Dana. "Ale na druhou stranu znám spoustu lidí, kteří je užívali, a výsledek nebyl nijak valný." Když se dítě vyloženě trápí a vidíte, že mu není dobře, můžete mu zkusit dát na noc tišící lék proti bolesti (Nurofen, Panadol atd.), i když nemá horečku. Uleví se mu a vy se zase po čase vyspíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o dětských zubech
Líbáte své děti? Ničíte jim zdraví!