Průvodce váhou v těhotenství: Kolik přiberete?
Jste těhotná? Potom zcela určitě řešíte, kolik jste přibrala. Jestli je to moc, nebo málo a kolik je ideální přírůstek pro vás i vaše dítě.
Jednou z věcí, kterou nastávající maminky řeší, je váhový přírůstek během těhotenství. Kolik je dost? Nepřibrala jste moc? Shodíte ještě někdy přebytečné kilogramy? Vaše těhotenství může ohrozit i příliš malý i velký váhový přírůstek. Vaše dítě potřebuje adekvátní výživu, aby mohlo růst, ale nekvalitní strava a nadměrný váhový přírůstek může způsobit také zdravotní problémy. Stejně jako všechno, co se těhotenství týká, pravidla pro přibírání se liší člověk od člověka a pokud máte jakékoli pochybnosti, je nutné konzultovat váš případ s ošetřujícím lékařem. Tady jsou obecné zásady ohledně váhového přírůstku v těhotenství:
Kolik je dost?
Obecně se dá říci, že ženy s "normální" zdravou váhou by měly v průběhu těhotenství přibrat mezi jedenácti a patnácti kilogramy. Pokud jste měla podváhu v době, kdy jste otěhotněla, váhový přírůstek by měl činit třináct až osmnáct kilogramů. Jestliže jste se v době otěhotnění potýkala s nadváhou, přibrat byste měla mezi sedmi a jednácti kilogramy. Obézní ženy s BMI (body mass indexem) vyšším než 30, by měly přibrat maximálně sedm kilogramů. Ženy čekající dvojčata by měly během těhotenství šestnáct až dvacet kilogramů.
Co způsobuje těhotenský váhový přírůstek?
Z váhy, kterou v průběhu těhotenství přiberete (pokud čekáte jedno dítě), činí váha dítěte přibližně tři a půl kila. Tato váha je samozřejmě pouze orientační; některé děti jsou menší, jiné větší. Plodová voda, placenta, krev a další tělesné tekutiny tvoří přibližně tři a půl až čtyři a půl kila. Zvětšující se děloha váží přibližně dva kilogramu. Tukové zásoby (uložené pro porod a kojení) činí od dvou do pěti kilogramů.
Váha v průběhu těhotenství
V průběhu prvního trimestru byste měla přibrat jen jeden až dva kilogramy. Během druhého a třetího trimestru přiberete přibližně půl kilogramu za týden. Některé ženy přiberou víc hned zpočátku těhotenství. Je to způsobené tím, jak se jejich tělo mění a dítě roste. Dalším důvodem jsou mimořádné nároky na jídelníček. Právě tady se mnoho těhotných žen dopouští chyby, když mají pocit, že musí jíst za dva. Nicméně těhotná žena potřebuje pouhých tři sta kalorií za den navíc. Vsaďte na kvalitní jídelníček nikoli na zvýšený příjem kalorií. Pokud přibíráte příliš rychle nebo naopak málo, konzultujte průběh svého těhotenství s lékařem. Příliš velký váhový přírůstek může být příčinou zdravotních problémů, jako je například těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšené riziko císařského řezu, bolesti nohou a zad, křečových žil a mimořádné únavy.
Související články
- Tipy pro muže: Jak přežít její těhotenství?
- Jak se v těhotenství změní tělo?
- Sport v těhotenství: Kdy ano a kdy ne
- Jakým sportům se můžete věnovat v těhotenství?
- Vaše těhotenství: Velký přehled sportů
- Průvodce váhou v těhotenství: Kolik přiberete?
- Těhotenství při nadváze
- Problémy, které v těhotenství nesmíte ignorovat
- Pleť v těhotenství: Na co se máte připravit?
- Sauna a horká vana v těhotenství: Ano, nebo ne?
- Těhotenství ve vyšším věku
- Co ne/jíst v těhotenství
- Jak se vyrovnat s neplánovaným těhotenstvím
- Ženy by měly v těhotenství přibírat méně
- Jste těhotná? Příznaky raného těhotenství
- Jak těhotenství změní vaši pokožku
- Chřipka a nachlazení v těhotenství
- 8 tipů na pohodové těhotenství
- Špinění a krvácení na začátku těhotenství
- Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
- Je normální, když...? Co chcete vědět o těhotenství
- 7 důvodů, proč se vám vyplatí cvičit v těhotenství
- Test pro ženy: Kolik toho víte o těhotenství?
- Neplánované těhotenství: Jak ho zvládnout?
- Co vám o těhotenství nikdo neřekne
- Matka s r. o.: Pravidla těhotenství (2. díl)