První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
První dny, kdy si přinesete miminko domů z porodnice, patří k těm nejnáročnějším. Jak přežít po porodu, sžít se s novorozencem a zároveň se nezbláznit?
Po normálním porodu si obvykle můžete své novorozené dítě okamžitě pochovat. Stejně tak se ve většině porodnic okamžitě po porodu přiloží novorozence okamžitě k matčině prsu, aby se lépe nastartovalo kojení. Kojením se stimuluje tvorba oxytocinu, hormonu, který pomáhá zavinování dělohy a podporuje tvorbu mléka. Někteří odborníci potom věří, že raný tělesný kontakt s novorozencem pomáhá úspěšnému "připoutání" dítěte k matce. Po porodu strávíte několik dní (v závislosti na přibývání hmotnosti vašeho dítěte, případných zdravotních komplikací atd.) na oddělení šestinedělí, kde vám sestry poradí s kojením, koupáním a celkovou péči o dítěte.
Opravdová výzva však nastává v okamžiku, kdy nemocnici opustíte a přinesete si novorozence domů. Zejména pro bezdětné domácnosti představuje příchod mimina dramatickou změnu životního stylu. V případě, že už jsou v domácnosti starší děti, budete se velmi pravděpodobně dřív nebo později potýkat s žárlivostí. V první řadě však budete muset vstřebat zásady péče o novorozence:
Pupeční šňůra
Plastová svorka, která se umisťuje na pahýl pupeční šňůry, se obvykle odstraní po čtyřiadvaceti hodinách po porodu. Pahýl pupeční šňůry je však potřeba udržovat čistý a suchý. Pahýl sám od sebe odpadne většinou v průběhu jednoho až dvou týdnů. Ve zcela výjimečných případech se pahýl pupeční šňůry může zanítit. Pokud je jeho okolí oteklé, nebo si všimnete jakéhokoli (hnisavého i nehnisavého) výtoku, měl by pupík dítěte zkontrolovat lékař.
Obřízka
Pokud máte jasno v tom, že chcete svého syna nechat obřezat, obvykle se k obřízce přistupuje v prvních dnech života. Často se obřízka dělá ještě před propuštěním dítěte z nemocnice. Nejčastější motivací pro obřízku novorozených chlapců je náboženské vyznání rodičů, jen v minimu případů se jedná o zákrok podmíněný medicínskými důvody (například obtížné močení kvůli patologickému zúžení předkožky). Obřízka se však silně nedoporučuje u chlapců, jejichž penis vykazuje nějaké abnormality, protože tkáň předkožky se později může použít při opravných operacích. Stejně tak je nutné obřízku odložit, pokud matka dítěte v těhotenství užívala léky ovlivňující srážlivost krve.
Pokožka
Naprostá většina novorozenců má několik dní po narození lehkou vyrážku. Typicky se vyrážka vyskatuje na těch částech těla, o které se tře oblečení - ruce, nohy a záda. Méně často se s ní můžete setkat i na obličeji. Obvykle tyto kožní problémy zmizí samy od sebe bez jakéhokoli zásahu lékaře. Vyvarujte se používání tělových mlék, pudrů a parfémovaných mýdel, které mohou vyrážku ještě zhoršit (zejména v horkém počasí). Stejně tak je normální, pokud si u svého novorozeného dítěte všimnete zažloutlého zabarvení pokožky. Je tomu tak proto, že novorozenci mají nevyvinutá jítra, která zatím nedokáží odbourávat odpadní látky.
Vyměšování
První moč obsahuje velké množství chemikálií, proto může zbarvit plenku lehce do růžova. Novorozené dítě by se mělo samo bez pomoci vymočit do čtyřiadvaceti hodin po porodu (chlapci se mohou vymočit poněkud později). Stejně tak by do čtyřiadvceti hodin mělo dítě vyloučit takzvanou smolku, tedy první stolici. Pokud se vyměšování dítěti nedaří, je vždy třeba, aby lékař odhalil příčinu problému.
Co musíte vědět o novorozenecké kolice
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět
Jak vidí a slyší novorozenci
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Co budete potřebovat pro novorozené dítě
Barva očí novorozence: Kdy a jak se změní?