Menu
Úvod  › 

Půjčování peněz přátelům: Co byste měli zvážit

Blízký člověk se na vás obrátí s prosbou o půjčení peněz. Existuje vůbec nějaký způsob, jak smíchat přátele a peníze, aniž by byla výsledkem katastrofa?

Jednou z nejkonfliktnějších situací, která může vaše přátelství potkat, je okamžik, kdy vás kamarád požádá o přátelskou půjčku. Odmítnout půjčení peněz přátelům nebo rodinným příslušníkům je velmi obtížné a často i nepředstavitelné. Pokud vás někdo z vašich blízkých požádá o půjčku, je jasné, že se ocitl v nouzi a potřebuje vaši pomoc. Na druhou stranu je vám asi jasné, že nepůjde o standardní půjčku a jen těžko budete požadovat stejné záruky, které by chtěla v podobné situaci banka. Je však také logické, že máte obavy, aby se vám půjčené peníze ještě někdy vrátily, jak budete řešit případné konfliktní situace (například v případě nesplácení), nebo zda půjčení peněz nerozbije váš vztah.

Peníze a přátelé nejdou dohromady

Půjčení peněz kamarádovi nebo členu rodiny se vám může jevit jako relativně dobrý nápad, který jen utuží vaše vztahy, nicméně právě půjčka někomu blízkému může dopadnout mnohem hůř, než si vůbec dokážete představit. Relativně snadno se totiž můžete dostat do situace, kdy váš dlužník bude dělat "mrtvého brouka", nebo bude hrát na vaše city, a vy ve finále skončíte s vyluxovaným kontem a rozbitým přátelstvím.

Ostatně známí finančníci a businessmani dobře ví, proč razí heslo, že přátelé, rodina a peníze se nikdy nemají míchat dohromady. Pocit, že jste svou půjčkou zachránili někoho blízkého před exekucí, nebo jste mu umožnili, aby pro své děti nakoupil zimní boty, je sice povznášející, nicméně vám to bohužel nezaručí, že své peníze ještě někdy uvidíte (a bohužel ani doživotní vděčnost toho, komu jste pomohli).

Je samozřejmé, že ne všechny půjčky přátelům a rodině musí nutně skončit katastrofou, nicméně prostor pro konfliktní situace je tu značný, proto přemýšlejte raději dvakrát, než budete s půjčením peněz souhlasit. Před půjčkou byste měli zvážit a udělat následujících pět bodů, které vám v budoucnu mohou ušetřit mnoho nervů, stresu a zklamání:

5 základních pravidel

1. Prodiskutujte další možnosti. Nemohli byste svému kamarádovi, či členu rodiny pomoci v jejich situaci jiným způsobem? Půjčení peněz nemusí být jediným řešením - a někdy dokonce ani ne tím nejlepším.

2. Půjčte pouze takovou částku, jakou si můžete dovolit. Nejhorší, co se vám může stát, je situace, kdy nejenže své peníze už nikdy neuvidíte, ale navíc vás ještě vaše půjčka uvrhne do dluhů. Pokud se rozhodnete na půjčku přistoupit, nikdy nepřekračujte své vlastní finanční limity.

3. Ujasněte si svá očekávání a nestyďte se předem projednat, jakým způsobem vám bude dlužník splácet. Rozhodně nezapomeňte prodiskutovat potenciální situace, kdy dlužník nebude moci splácet.

4. Ačkoli vám to může být poněkud nepříjemné, trvejte na tom, abyste vše měla potvrzené na papíře. Zdůrazňujte, že jde o krok, který bude prospěšný pro obě strany a budete vědět, na čem jste.

5. Případné problémy, ke kterým při splácení dojde, řešte hned a bezodkladně. Je nutné, aby dlužník věděl, že nad tím nehodláte mávnout rukou a vyřešili jste je společně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (5 hlasů)
Přečtěte si také:
5 věcí, na které si musíte dát pozor, když začínáte podnikat
4 tipy, jak přežít krizi
Jak vydělat peníze na internetu
Jak ušetřit, když začínáte podnikat
5 chyb, které vás zbytečně připravují o peníze