Reflux u kojenců: Starosti s ublinkáváním
Po krmení s ním nesmíte téměř pohnout a stejně ublinkává. Možná je na vině reflux. Čtěte, co to pro vás znamená a co s tím můžete dělat.
Jako reflux se označuje opakující se situace, kdy se obsah žaludku po krmení vrací zpátky do úst. Jde o takzvaný gastroesofageální reflux a toto ublinkávání může být poměrně intenzivní, časté a pro dítě (a koneckonců i rodiče) velmi náročný.
Reflux je způsoben slabým dolním svěračem jícnu (svalový svěrač, který uzavírá vstup do žaludku a brání tak zpětnému vracení žaludečních šťáv). Se slabým nedovyvinutým svěračem jícnu se rodí všechny děti, ale ten se u většiny dětí záhy uzavírá a nedovoluje obsahu žaludku, aby se vracel zpátky do jícnu.
I když je reflux častý zejména u chlapců, postupem času slábne a obvykle zmizí v doby, kdy se do jídelníčku zavede pevná strava a dítě začne chodit. Zmizet by měl obvykle kolem jednoho roku věku.
Může být ovšem poněkud obtížné odlišit reflux od klasického zvracení. Při zvracení jde o velké množství tekutiny, dítě se při něm dáví a zvratky jsou vypuzovány jakoby silou a když se objevuje častěji, dochází k pomalému úbytku váhy. Reflux by naopak žádným váhovým úbytkem neměl být doprovázen a pro kojence obvykle nepředstavuje žádné nebezpečí.
V menšině případů může reflux způsobovat dýchací nebo trávicí problémy, jako je například zánět jícnu způsobený právě vracením žaludečních šťáv do jícnu. Důsledkem mohou být také opakující se infekce uší, nosu, nebo krku a to zejména tehdy, pokud se ublinkávání objevuje během spánku, když dítě leží.
Pokud dítě při ublinkávání modrá nebo bledne, po krmení je malátné, zvratky obsahují krev, nebo se ublinkávání objevuje ve spánku, rozhodně je nutné konzultovat problém s lékařem.
Je potřeba, aby se dítě krmilo v klidu. Při krmení by mělo zůstat v polosedu a ani při kojení by nemělo zcela ležet. Dbejte na to, aby nebylo přejedené. Po krmení vždy dejte dítě do vertikální polohy a počkejte na odříhnutí; nejlepším způsobem je umístit dítě proti vašemu hrudníku s hlavou na vašem rameni. S dítětem nikdy netřeste a u mladších kojenců vždy přidržujte hlavičku.
Odborníci také nedoporučují dítě bezprostředně po krmení pokládat do vodorovné polohy. Později uložte dítě na bok. V závislosti na věku dítěte můžete zařadit do jídelníčku dítěte rýžovou či kukuřičnou mouku. Ve vážných případech vám může lékař předepsat pro dítě léky.
Jak zvládnout dětský vztek
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Dítě v nemocnici: Pomozte mu to zvládnout!