Menu
Úvod  › 

Režim kojenců, aneb kdy konečně začne spát

Spí přes den, v noci je vzhůru, krmení vyžaduje zcela nevypočitatelně? Režim kojenců představuje vždy zkoušku nervů pro rodiče. Kdy se to zlepší a ustálí?

Rodiče vždy chtějí vědět, jak dlouho bude trvat, než si jejich dítě ustálí pravidelné krmení a spánek. Mnoho dětí si ustálí svůj denní režim během několika prvních týdnů, ale jiným to trvá mnohem delší dobu. Pokud je váš potomek nevypočitatelný a vy u něj nevíte dne ani hodiny, nejspíš jste z toho oba dva vyčerpaní. Nese to s sebou ponocování, nepravidelné krmení během dne, nemůžete si v podstatě nic naplánovat, protože jeho rytmus a režim se neustále mění.

Krmení

Novorozenci mohou vyžadovat kojení velmi často a zpočátku je normální i deset až dvanáct kojení za čtyřiadvacet hodin. Během následujících měsíců se sice frekvence krmení snižuje, ale stále zůstává šest až osm kojení v průběhu dne. Děti krmené z láhve nejprve vyžadují osm krmení denně, později se redukuje na pět až šest krmení denně. Umělé mléko se totiž tráví pomaleji než mléko mateřské.

Denní režim

Vy a vaše dítě nejspíš zjistíte, že je velmi užitečné vyvinou si společně nějaký denní řád. Oběma vám to totiž umožní předvídat to, co bude následovat a budete oba klidnější. Postupně se naučíte rozpoznávat signály, které znamenají, že je vaše dítě ospalé, má hlad, nebo si chce právě znát. Uvědomte si však, že děti rostou velmi rychle a jejich signály i denní řád se mohou v čase stále měnit. Po několik týdnech už děti nepotřebují spát po každém krmení a nejspíš zjistíte, že vám jejich uspávání trvá stále delší dobu a dělá vám stále větší potíže. Je to proto, že dítě potřebuje být delší dobu vzhůru. Během doby, kdy je dítě vzhůru na něj co nejvíc mluvte a smějte se. Napodobujte jeho výraz tváře a zvuky a pozorujte ho, jak napodobuje vás. Choďte s ním po pokoji, ukazujte mu nejrůznější věci a pojmenovávejte je. Položte do jeho blízkosti pestré hračky tak, aby muselo vyvinout určité úsilí, aby na ně dosáhlo. Mazlete se s ním a co nejčastěji se ho dotýkejte, je důležité, aby se cítilo v bezpečí, když je vzhůru.

Jakmile na dítěti uvidíte, že je ospalé (mne si oči, zívá, pokládá si hlavu, nechce si hrát atd.), uložte ho okamžitě do postýlky. Postupem času se v dešifrování jeho signálů zdokonalíte a budete schopni poznat, kdy chce dítě spát. Některé děti spí raději ráno a jsou čilejší odpoledne, jiné to mají zcela naopak. Stejně tak některé děti si nejprve hrají, nají se teprve potom jdou spát, zatímco jiné se nejprve nají, pak si hrají a teprve potom usnou.

Noční spánek

V noci se snažte dodržovat co nejklidnější režim. Krmte v naprostém klidu, na dítě nemluvte a snažte se, aby co nejrychleji znovu usnulo. Snažte se, aby dítě spalo co nejvíc v noci a přes den bylo většinou vzhůru. Pokud si dítě přehodí denní a noční režim, můžete se rozloučit s nočním spánkem a návrat k normálnímu režimu bude náročný nejen z hlediska času, ale i trpělivosti a energie.

Ujistěte se, že se vaše dítě najedlo dostatečně přes den. Předposlední krmení před usnutím by mělo dostat nejpozději čtyři hodiny předtím, než jde do postele (a nakrmíte ho naposledy). Snažte se, aby mělo dostatek denních aktivit, které ho udrží vzhůru a unaví na večerní spaní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vyplatí kojit: Určeno pro matky
Jak zhubnout po porodu
Kojenecké příkrmy: Jak je připravovat doma
Plavání miminek: Pro a proti
Reflux u kojenců: Starosti s ublinkáváním